ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی فرودگاه بین المللی کیش

فرودگاه بین المللی کیش از فرودگاه‌های جنوب کشورمان است که پروازهای داخلی و خارجی را به صورت روزانه انجام می دهد.

 

معرفی فرودگاه بین المللی کیش

اطلاعات فرودگاه بین المللی کیش

نام فرودگاه بین المللی کیش: Kish International Airport

کد یاتا: KIH

کد ایکائو: OIBK

فاصله از سطح دریا: 31 متر

ترمینال: 4 ترمینال

فاصله هوایی تا تهران: 1043 کیلومتر معادل یک ساعت و چهل و هشت دقیقه

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کیش: www.kishairport.ir

اطلاعات پرواز: 199

مرکز تلفن: 44443200 و 44443300 (076)

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی کیش

در سال 1349 زمانی که هیئتی از کارشناسی ایرانی و خارجی از جزیره کیش بازدید کردند، ایده ساخت فرودگاه بین المللی کیش به وجود آمد. با وجود ظرفیت هایی که این جزیره برخوردار بود اعم از موقعیت جغرافیایی، استراتژیک مناسب، ویژگی‌های طبیعی و سواحل مرجانی و آب‌های فیروزه ای، این منطقه را به عنوان قطب گردشگری ایران تبدیل کرد.

فرودگاه کیش

آغاز ساخت فرودگاه بین المللی کیش از سال 1347 توسط سازمان عمران کیش شروع شد. ایده و طرح فرودگاه بین المللی کیش از جزایر هاوایی و کرانه های جنوبی دریای مدیترانه گرفته شد. قسمت شرقی مرکز جزیره که بلندترین منطقه موجود در جزیره کیش بود برای ساخت فرودگاه در نظر گرفته شد. بخشی از روستای ماشه که در شمال شرقی جزیره ی کیش قرار داشت و به عنوان بهترین و مرکز جزیره ی کیش بود در سال 1352 جهت ساخت و توسعه ی فرودگاه تخلیه شد. بعدها در اطراف فرودگاه بازار فرانسوی ها، هتل های کیش، ویلاها و کاخ های متعدد، تاسیسات رادیو و تلویزیون، نیروگاه برق و آب شیرین کن تاسیس گردید.

معرفی فرودگاه بین المللی کیش

 

ترمینال های فرودگاه بین المللی کیش

سرانجام در سال 1356 ساخت فرودگاه بین المللی کیش با تخصیص هزینه ای بسیار زیاد پایان یافت. فاز1 فرودگاه که اصلی ترین ساختمان این فرودگاه به شمار می رفت و همچنین قسمتی از فاز 2 فرودگاه ساخته شد. در چندین مراسم خصوصی نیز افتتاح گشت. با حضور شخصیت های بالا رتبه در 7 آبان سال 1356 اولین هواپیمای مسافربری کنکورد در فرودگاه کیش به زمین نشست و فعالیت فرودگاه بین المللی کیش رسما آغاز شد.

معرفی فرودگاه بین المللی کیش

 

یکی از ورودی های فرودگاه کیش

اختصاص بودجه ی بسیار زیادی در همان زمان در دستور کار دولت جهت توسعه ی جزیره ی کیش قرار گرفت و بدین صورت حضور مسافران در این جزیره تضمین گشت. بعد از سال 1357 با توجه به شرایطی که در کشور حاکم بود روند توسعه جزیره ی کیش ناتمام ماند. سپس در سال 1373 باند فرودگاه کیش مجهز به چراغ های مخصوص پرواز در شب، پروازهای شبانه از نقاط مختلف به کیش گشت. در این زمان فرودگاه کیش به عنوان مهم ترین، بزرگترین و پرترددترین فرودگاه های کشور بعد از فرودگاه مهرآباد تهران گشت.

باندهای فرودگاه کیش

شرکت های هواپیمایی که از این فرودگاه به عنوان قطب های پروازی خود استفاده می کنند می توان به هواپیمایی آتا، هواپیمایی اترک، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی کارون، هواپیمایی کیش ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی قشم، هواپیمایی سپهران، هواپیمایی ایران ایر تور، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی تابان و هواپیمایی زاگرس اشاره کرد. بر طبق آمار گزارش شده این فرودگاه در سال 2016 میلادی بیش از 23 هزار پرواز داشته است. پروازهای داخلی که در این فرودگاه انجام می شود به مقصدهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، بندر عباس، کرمان، اهواز، تبریز، یزد، همدان، بوشهر، رشت، کرمانشاه، ساری، کاشان، گرگان، جم، عسلویه، ارومیه و سنندج است. به مقصد دبی و مسقط نیز فرودگاه بین المللی کیش مسافر می پذیرد.

امکانات فرودگاه بین المللی کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش 2 باند پرواز استاندارد دارد که هر کدام دارای طول 3360 متر هستند. فرودگاه بین المللی کیش قادر به پذیرش انواع هواپیماهای پهن‌ پیکر می باشد.

امکاناتی نظیر اورژانس پزشکی، رستوران، پارکینگ، خدمات حمل و بسته بندی بار، خدمات بانکی و صرافی، خدمات پستی، فروشگاهایی جهت خرید سوغاتی و... در فرودگاه بین المللی کیش مهیا شده است.

اطلاعات فرودگاه بین المللی کیش

این فرودگاه متشکل از چهار ترمینال مختلف می باشد که آماده سرویس دهی به صورت هم زمان به پروازهای داخلی و پروازهای بین المللی است. ترمینال پروازهای داخلی حدود 9500 متر مربع مساحت دارد و از ساعت 6 صبح تا 24 مسافر می پذیرد. ترمینال پروازهای بین المللی کیش نیز مساحتی بالغ بر 4 هزار متر مربع را دارا می باشد که مشتمل بر 2 بخش است. ترمینال شماره ی 1 برای پروازهای خروجی و ترمینال شماره ی 2 جهت پروازهای ورودی می باشد.

معرفی فرودگاه بین المللی کیش

 

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی کیش

انواع وسایل نقلیه حمل‌ و نقل عمومی آماده ارائه خدمات هستند. گردشگران و مسافران تور کیش می توانند به وسیله تاکسی‌های دربستی سفید رنگ، تاکسی‌های خطی با رنگ زرد و یا از مینی‌بوس استفاده کنند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما