ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

21 حقیقت جالب در مورد جزیره کیش

جزیره‌ی کیش از جمله جزایر معروف کشورمان به شمار می رود که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این جزیره به عنوان مقصد گردشگری بسیاری از گردشگران تور کیش به شمار می رود. وجود ساحل نقره‌ای، آب‌های نیلگون و آفتابی درخشان، جزیره‌ی کیش را به مروارید خلیج فارس مبدل کرده است. در ادامه سعی داریم در ارتباط با حقایق جالب جزیره کیش شما را آشنا کنیم.

 

21 حقیقت جالب در مورد جزیره کیش

1- جزيره‌ی زیبای کيش دارای 91 کيلومتر مربع مساحت، پيرامون ساحلی آن نیز 43 کيلومتر می باشد که تقريبا بيضی شکل است.

2- یکی از نظریه هایی که در ارتباط با نامگذاری این جزیره مطرح است این بوده که مردمان محلی به کانال عمیقی که از آب از قنات از آن خارج می شود، (کیش) می‌گویند، چراکه جزیره کیش تنها جزیره‌ای در خلیج فارس می باشد که از قنات آب شیرین برخوردار است.

3- شرایط جغرافیایی و طبیعت جزیره‌ی زیبای کیش در سال 1349 مورد توجه قرار گرفت و به عنوان مرکز بین‌المللی توریستی و تجاری برگزیده شد.

4- پیش از انقلاب، جزیره‌ی کیش محل اقامت و تفریح خانواده‌ی سلطنتی بوده زیرا آب وهوای مطبوع آن در زمستان‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

5- جزیره کیش از نظر پستی و بلندی، در گروه مسطح قرار داده می شود. بلندترین نقطه‌ی جزیره کیش که در قسمت شرقی آن قرار دارد دارای 32 متر ارتفاع از سطح دریا می باشد. همچنین اختلاف ارتفاع بلندترین نقطه‌ی جزیره با پایین‌ترین نقطه‌ی حدود 13 متر می باشد. به همین علت کرانه‌های جزیره با شیب ملایم به دریا ختم می‌شوند.

6- جزیره کیش از تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی تشکیل شده. همچنین این جزیره فاقد رودخانه‌ی دائمی می باشد.

7- درصد اکسیژن خالص این جزیره بیشتر از سایر نقاط است. کیش را می توان از این نظر یکی از چهار منطقه دنیا معرفی کرد.

8- تغییرات دامنه‌ی نوسان دمای شبانه‌ روزی کیش در ایام سال بسیار کم است. اختلاف دمای متوسط روزانه‌ی جزیره در طول سال نیز کمتر از 10 درجه می باشد و حدود 16 درجه می توان تفاوت دما بین گرم‌ترین و سردترین ماه کیش را در نظر گرفت.

9- جزیره کیش را می توان به پنج آبادی اصلی تقسیم نمود.

10- جمعیت جزیره کیش، به طور تقریبی 25 هزار نفر می باشد که عموما در شهر کیش اقامت دارند.

11- مردمان جزیره کیش به زبان فارسی و عربی صحبت می کنند.

12- تا چهل سال پيش شغل اصلی بوميان جزيره‌ی كيش، صيد مرواريد بوده است. وجود صدف‌های متنوع در اطراف جزيره، سبب رونق و تجارت در کیش بوده و از جمله عللی بوده که كيش را به كانون صيد و تجارت مرواريد در منطقه مبدل كرده است.

13- بوميان این جزیره به فعالیت‌هایی نظیر كشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پياز و تنباكو مشغول هستند.

14- جزیره‌ی کیش متصل به شبکه‌ی سراسری برق نمی باشد و تنها نیروگاه گاز در این جزیره وجود دارد. مصرف برق در تابستان‌ها و بروز مشکلات فنی در این نیروگاه، کیش را با خاموشی‌ مواجه می سازد. البته نیروگاه دومی در جنوب غربی جزیره کیش قرار است ساخته شود.

15- در این جزیره اخیرا نیروگاه دیزل راه‌اندازی شده که در موارد اضطراری از آن استفاده می‌شود.

16- سالانه جزیره کیش میزبان یک میلیون نفر گردشگر می باشد.

17- شهر تاریخی و باستانی حریره که یکی از بهترین دیدنیهای کیش به شمار می رود به سده‌ی 5 تا 10 هجری قمری تعلق دارد. این مکان دیدنی در سال 1376 در آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

18- مجموع پستی و بلندی‌ها و خرابه‌های شهر قديمی حريره کیش به 120 هكتار می رسد.

19- در مرداد سال 1345 و در فاصله ی کوتاهی از روستای باغو، کشتی یونانی‌ها به گل نشست که امروزه به یکی از معروف ترین و پربازدیدترین دیدنیهای کیش مبدل گشته است.

20- هر سال با آغاز فصل تابستان، جشنواره تابستانی کیش با برنامه‌های متنوع و شاد خود میزبان گردشگران تور کیش می باشد.

21- جالب است بدانید جزیره‌ی کیش و دبی پیمان خواهرخواندگی با یکدیگر بسته اند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما