ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاوشگر خلیج فارس در کیش پهلو گرفت

 

کاوشگر خلیج فارس در کیش پهلو گرفت

در ادامه پنجمین گشت علمی و پژوهشی، کاوشگر خلیج فارس در بندرگاه جزیره کیش پهلو گرفت.

این کشتی زیر نظر پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی متعلق به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد که 12 اردیبهشت سال جاری به مناسبت روز خلیج فارس فعالیت خود را با هدف بررسی آلودگی دریاهای جنوب و تاثیرات سیلاب های اخیر در آب های جنویی کشور از بوشهر آغاز کرده است.

مدیر علمی کاوشکر خلیج فارس بیان کرد: این سفر در قالب پنجمین گشت تحقیقات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم و جوی کشور در حال حاضر صورت می گیرد و در مسیر حرکت خود به جزیره ابوموسی با توجه به شرایط جوی که وجود داشت در بندرگاه کیش پهلو گرفت و به زودی قرار است به سمت چابهار مسیر خود را ادامه دهد.

وی در ادامه افزود: این گشت از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا مرزهای اقیانوس هند در دریای عمان ادامه خواهد داشت و در ایستگاه های مختلف نمونه برداری‌های فیزیکی، شیمیایی، زمین شناسی و زیست شناسی انجام خواهد شد.

ابوالفضل صالح در ارتباط با یافته های این کاوشگر در این سفر و چهار سفر تحقیقاتی قبلی بیان داشت: گشت های علمی صورت گرفته برای اجرای برنامه پایش بلندمدت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی می باشد. از مهمترین ماموریت این کاوشگر، بررسی وضعیت فعلی، شناخت دقیق و علمی از محیط دریا، رصد متغییرها و جمع آوری اطلاعات پایه است.

وی گفت: مناطقی مشخص از خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز از نظر زیست محیطی مورد پایش اقیانوس شناسی قرار خواهد گرفت و با در نظر داشتن نتایج به دست آمده، روند تغییرات زیست محیطی بصورت بلند مدت ثبت می شود و مراکز علمی و دانشگاهی بررسی و تجزیه و تحلیل خواهند کرد و نتیجه به دست آمده در سطح ملی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

کاوشگر خلیج فارس عنوان اولین کاوشگر تحقیقاتی ساخت داخلی را دارد که سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده و تا به حال، پنج گشت تحقیقاتی از سوی کشتی اقیانوس پیما را انجام داده است، در شهریور سال 97 برای اولین بار در تاریخ مطالعات دریایی کشور، گشت کامل و جامع نوار جنوبی دریایی کشور از مصب اروند رود و گواتر به صورت یکجا صورت گرفت.

کمبود اکسیژن در دریای عمان

عضو هیات علمی پژوشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: طبق بررسی های اولیه صورت گرفته و نمونه برداری ها توسط کاوشگر خلیج فارس در دریای عمان و شمال اقیانوس هند، در بخش هایی در این مناطق کمبود اکسیژن از عمق تا 100 متری سطح آب گزارش شده است که در سومین سفر تحقیقاتی ارائه شده است.

وی افزود: دریای عمان را از نظر فقر اکسیژن می توان بزرگترین منطقه مرده جهان معرفی کرد و از جمله مناطقی که کار علمی و مطالعاتی کمتری صورت گرفته است. کمبود اکسیژن در لایه هایی از دریایی عمان، وضعیت زیست محیطی را برای آبزیان دشوار کرده و برخی صنایع مستقر در این مناطق را نیز بویژه پرورش ماهی در سواحل مکران را تهدید می کند.

آثار سیلاب ها در آب های خلیج فارس

آثار سیلاب های اخیر در خلیج فارس از جمله برنامه های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و ماموریت کاوشگر خلیج فارس بررسی شده است. البته کار مطالعاتی در خصوص تاثیرات سیلاب های اخیر بر وضعیت محیط دریابی خلیج فارس همچنان ادامه دارد، اما می توان بیان داشت ورود سیلاب ها، باعث کاهش 50 درصدی شوری آب در سواحل شمالی خلیج فارس و در عین موجب کدورت آب های این مناطق شده است.

ویژگی ها و نیاز های کاوشگر تحقیقاتی خلیج فارس

بنا بر گفته مدیر علمی کاوشکر خلیج فارس، این شناور تحقیقاتی دارای 4 واحد آزمایشگاهی، تجهیزات هواشناسی، واحدهای نمونه گیری تا عمق 3000 متری، بخش تعمیرات و سالن جلسات می باشد. با وجود این برای برخی از ماموریت ها نیازمند تجهیزات آنالیز اونبرد و دستگاه اسکن سه بعدی برای توپوگرافی گسترده از منطقه و ترسیم نقشه های دقیق هستیم.

شناور فردوس دومین شناور تحقیقاتی

شناور فردوس دومین کشتی تحقیقاتی کشور می باشد که زیر نظر موسسه تحقیقات شیلات کشور از سال 1370 فعالیت خود را آغاز کرده است.

فریدون عوفی عضو هیان علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلات کشور و مدیر گروه اکولژی دریا و عضو تیم تحقیقانی کاوشگر خلیج فارس گفت: در انجام پروژه های مستقل براساس تفاهمنامه، موسسه تحقیقات شیلات علاوه با کاوشگر خلیج فارس همکاری می کند. از مهمترین فعالیت های همکاری بین مؤسسه تحقیقاتی شیلات و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی شامل نمونه برداری از آبزیان، بررسی محیط دریایی، شناسای آبزیان در حال انقراض، پایش ذخایر دریایی و اجرای پروژه های مشترک با رویکرد به تقویت بخش شیلات می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما