ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هندورابی، همسایه سبز و آرام کیش

 

هندورابی، همسایه سبز و آرام کیش

همه ما یک جایی از زندگی به دنبال آرامش هستیم. جایی که به دور از هیاهو و شلوغی بوده. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که رویای آرامش را در یک جزیره سبز در اوج کلافگی خود در شهری شلوغ، گوشه ذهنمان تجسم کرده باشید. هندورابی همان جزیره خیالی است که می توان اوج آرامش را تجربه کرد. هندورابی جزیره ای کوچکی است که میان آب های فیروزه ای با آرامشی به وسعت دنیا قرار گرفته است. هندورابی جزیره ای بکر است و هنوز از قارچ های بلند شیشه ای و بتنی، همان برج ها و هتل ها در امان مانده است. در جزیره ی هندورابی خبری از مراکز خرید لوکسی که قشم و کیش دایر هستند، نیست.

مسئولان می گویند پای مراکز تفریحی و تجاری به هندورابی قرار نیست باز شود و طبق گفته هایشان برنامه ای برای اکوتوریسم و اقتصاد گردشگری این جزیره ندارند و جزیره هندورابی جاذبه ای بکر باقی خواهند ماند. مجوز ورود هیچ صنعتی به جزیره داد نخواهد شد و بنا گفته آن ها مسائل محیط زیست کاملا در این جزیره رعایت می شود اما وقتی به پای صحبت های فعالان محیط زیست می نشینیم از تخریب سایت تخم گذاری لاک پشت ها، جاده سازی و آسیب به پوشش گیاهی، تخریب زیستگاه آب سنگ های مرجانی به قیمت احداث اسکله تفریحی و موارد بسیار دیگر حرف می زنند که انگار بکر بودن جزیره هندورابی فقط برای مدت کوتاهی است.

هندورابی جزیره ای کوچکی است که بین کیش و لاوان و در فاصله ی 28 کیلومتری از جزیره کیش و در فاصله 24 کیلومتری از جزیره لاوان واقع شده است. هر روز تورهایی از ساحل کیش به مقصد هندورابی برگزار می شود که بسیار پرطرفدار نیز است. از بندر چیرویه نیز که در 9 کیلومتری این جزیره قرار دارد امکان استفاده از قایق های موتوری به هندورابی فراهم شده است. فردوگاه هندورابی ساخته و افتتاح نیز شده است، اما هنوز بعد از دو سال به بهره برداری مطلوب نرسیده و گردشگران برای بازدید از این جزیره مجبورند از راه دریایی وارد جزیره شوند. بسیاری از مسافران به دلیل ناآرامی دریا و خطر احتمالی سفر دریایی،، موافق به بازدید از هندورابی نیستند.

چند اقامتگاه و هتل چادری در این جزیره برای اسکان گردشگرانی که قصد اقامت در جزیره را دارند، فراهم شده ولی امکانات ایده الی ندارند. ولی اگر هدف از سفرتان تحقق رویایتان است یعنی حضور در جزیره ای بکر و آرام، دور از هیاهوی همیشه شهر، جایی که فقط صدای دریا به گوش می رسد به تجربه اش بی شک بی ارزد. طبیعت بکر این جزیره سال هاست زیستگاه گونه های مختلف پرندگان است. سواحل پاک و آرام فرصتی مناسبی را برای یک غواصی بی نظیر و فراموش نشدنی فراهم می کند.

جزیره هندورابی در بسیاری از متون به عنوان جزیره ای متروک و خالی از سکنه معرفی شده، اما این جزیره 23 کیلومتر مربع مساحت دارد و محل زندگی حدود 200 نفر از بومیان عرب زبان است. خانه های جزیره ساده بوده و با مصالح بومی ساخته شده است. شغل بیشتر مردمان جزیره صیادی و غواصی می باشد. اهالی هندورابی وارثان جزیره ای با قدمتی هستند که به روزهای حضور پرتغالی ها در جنوب ایران تعلق دارد. در گورستان کوچک جزیره و هم در بقایای روستای مخروبه «الدورات» و «الصراه» رد پای مهمانان ناخوانده پرتغالی هنوز هم قابل مشاهده و درک است. 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما