ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معرفی دقیق شهر زیر زمینی کاریز

 

معرفی دقیق شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و معروف جزیره زیبای کیش به شمار می رود. برای بسیاری از افراد جای سوال است که چگونه در زیر زمین یک شهر به وجود آمده؟! و نام شهر زیر کاریز را در زمانی قدیم که هیچ گونه ابزارهای پیشرفته ای وجود نداشته، از آن خود کرده است.

در زمان های قدیم این کاریز آب شیرین و مورد نیاز آشامیدنی، ساکنین جزیره کیش را تامین می کرده است. از لحاظ طول رشته قنات و عمق چاه های این قنات قابل مقایسه با سایر قنات ها و کاریزهای ایران نیست. با توجه به طراحی زیبای کاریز کیش می توان پی برد که در ساخت این کاریز از به روزترین و پیشرفته ترین روش برای حفر چاه استفاده شده است. امروزه این کاریز تغییر کاربری داده و به یک شهر زیرزمینی شگفت‌انگیز با بیش از 10000 متر مربع وسعت تبدیل شده است. و با نام جدید شهر زیرزمینی کیش میزبان مسافران تور کیش است.

شهر زیرزمینی کاریز کیش 2500 سال قدمت و عمق 16 متر در زیر زمین دارد. از ویژگی هایی که به جذابیت این شهر افزوده می توان به مرجانی بودن، جریان آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا، اشاره نمود.

سنگواره هایی با قدمت 270 تا 570 میلیون سال در این شهر زیر زمینی به چشم می خورد. شاید یکی از بیشترین دلایلی که مسافران علاقه مند به بازدید این شهر زمینی هستند، سقف مرجانی این شهر باشد. این سقف مرجانی زمانی بستر دریا بوده و قطر 7 متری دارد. سقف مرجانی متشکل از صدف و آبزیان است که به صورت فسیل در سقف باقی مانده اند. بر طبق آزمایشات صورت گرفته برروی این فسیل ها در دانشگاه مونیخ آلمان، میزان قدمت آن را 530 تا 570 میلیون سال تخمین زده اند.

بخش داخلی کاریز

قسمت ابتدایی این کاریز از دو رشته تشکیل شده است که این دو رشته از دو منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند و با عبور از مسیر مشخص این رشته، به مجموعه فرهنگی و سیاحتی کنونی شهر زیرزمینی می رسند که در این قسمت، این سه رشته در پیش روی شما قرار خواهند گرفت. این رشته در گذشته محل گذر آب بوده است و با رسیدن به این نقطه در یک رشته جریان پیدا می کرده است و به شهر قدیمی حریره جریان می یافته است. 274 حلقه چاه در این کاریز یافت شده است که با عبور از این مسیرها می توانید آن ها را مشاهده کنید. از بین این چاه ها 74 تا در مجموعه کاریز کیش قرار گرفته اند.

آب کاریز نتیجه بارش سالانه و فصلی در این کاریز بوده است مرجان های موجود در این مسیر باعث تصفیه شدن آب در این کاریز می شده است.

از دیگر بخش های دیدنی و امکانات گردشگری این شهر زیر زمینی می توان با موارد ذیل اشاره نمود:

بازار سنتی قنات کیش

بازار سنتی قنات کیش دارای دو رشته با طول های 15 کیلومتر است که در سال 1373 ساخته شده‌ است. این بازار سنتی در واقع محل فروش و به نمایش گذاشتن آثار سنتی و صنایع دستی شهرهای مختلف ایران است.

مسجد یا نمازخانه شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کاریز عنوان تنها بنای مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی در سقف هایش را در جهان یدک می شود و همینطور مسجد شهر زیر زمینی کیش تنها مسجدی است که سقف آن پر از فسیل های مرجانی می باشد.

موزه خلیج فارس

از دیگر دیدنیهای این شهر موزه خلیج فارس می باشد که مشتمل بر اسناد تاریخی در مورد خلیج فارس است.

عکاسخانه

در بخش عکاسخانه این شهر زیبا و زیرزمینی می توانید لحظات و خاطرات به یاد ماندنی خود را ثبت کنید.

رستوران و کافه

در شهر زیرزمینی کاریز امکاناتی نظیر کافه و رستوران در نظر گرفته شده است که مسافران تور کیش پاییز 98 می توانند انواع منوهای لذیذ و متنوع را همراه با پخش موسیقی زنده صرف کنند.

خواص درمانی خاک های کاریز

برخی از کارشناسان با انجام آزمایش برروی خاک های برداشته شده از کاریز به این نتیجه رسیده اند که خاک های کاریز خواص درمانی زیادی دارند و از آن ها می توان در گل درمانی استفاده کرد.

پیشنهاد می شود شهر زیر زمینی کاریز را در برنامه سفر خود به کیش قرار دهید تا شاهد یکی از شگفت انگیزترین بناهای تاریخی در جزیره کیش باشید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما