ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساخت موزه زیر آب در جزیره کیش

به دلیل توریستی بودن و جذب بالای گردشگران داخلی و خارجی به جزیره ی کیش این منطقه ممکن است در معرض خطرات و آسیب های زیست محیطی بسیاری قرار بگیرد، از این روی در نظر دارد مانند برخی از کشورها از جمله اندونزی و مالزی برای حقظ اکوسیستم منطقه اقدام به ایجاد زیستگاه هایی مصنوعی در زیر دریا کند، بسیاری از مسافرین تور کیش که به این جزیره سفر می کنند به دلیل شرایط مناسب غواصی تمایل دارند غواصی در اعماق دریا را در این جزیره تجربه کنند از طرفی برخی از آن ها به دلیل نداشتن تجربه و عدم تعادل بر روی آبسنگ های مرجانی در اعماق دریا قدم گذاشته و همین امر یکی از اصلی ترین دلایل تخریب این زیستگاه ها خواهد بود.

ساخت موزه زیر آب در جزیره کیش

اولین و بزرگ ترین موزه ی زیر آب در کشور مکزیک و در سال 2009 با هدف کمک به زیستگاه های طبیعی و اکوسیستم دریایی و با وجود تعداد زیادی مجسمه و تندیس ساخته شد، مسافرین و غواصان از تماشای این موزه در اعماق دریا لذت می برند.

نکته ی اصلی در خصوص ساخت موزه های زیر آب استفاده از مواد اولیه ی این مجسمه ها می باشد که باید به گونه ای ساخته شوند که خود باعث نابودی محیط زیست و دریا نشوند، به طور کلی تمامی مواد اولیه و حتی سازه هایی که قرار است در اعماق دریا قرار بگیرند باید از نظر اداره ی سازمان حفاظت محیط زیست تایید شوند، البته در خصوص هواپیمایی که قرار است در اعماق آب های جزیره ی کیش غرق شوند تمامی اقدامات و بررسی های لازم برای نداشتن هرگونه آلودگی انجام شده است این هواپیما قرار بود ابتدا در نزدیکی هتل ترنج کیش غرق شوند اما به دلایلی با مخالفت سازمان محیط زیست قرار گرفت. موزه ی زیر آب در این جزیره می تواند به یکی از پربازدید ترین موزه های جزیره کیش تبدیل شود.

موزه زیر آب در جزیره قشم

موزه غدیر که در عمق 6 متری آب های خلیج فارس و در نزدیکی پارک ساحلی زیتون در جزیره ی قشم ساخته شده است به عنوان اولین موزه ی زیر آب در ایران شناخته می شود در این موزه تندیس هایی از چهره های سیاسی، ورزشی، دفاع مقدس و... قرار دارد، این موزه به یکی از جاذبه های گردشگری برای مسافرین تور قشم تبدیل شده است و توانسته بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را با چهره های سرشناس ایران آشنا کند. شما با بازدید از موزه ی غدیر می توانید تندیس پروفسور حسابی، زکریا رازی، محمد حسین فهمیده، استاد شهریار، غلامرضا تختی، حکیم ابوالقاسم فردوسی و امیر کبیر را مشاده کنید.

افرادی که می توانند در عمق شش متری آب های خلیج فارس غواصی کنند می توانند از این موزه دیدن کرده و سفری خاطره انگیز را تجربه کنند. این تندیس ها از جنس بتن ساخته شده و هیچ ضرری برای اکوسیستم دریایی ندارد وزن هر کدام از این تندیس ها 1500 کیلوگرم می باشد.

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما