ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روایت افسانه‌های کشتی یونانی

 

روایت افسانه‌های کشتی یونانی

در جزیره زیبای کیش اماکن‌ دیدنی بسیار و اسرارآمیزی وجود دارد اما در میان آنها کشتی یونانی حکایتی دیگری دارد که بسیار شنیدنی و جذاب است.

در بخش جنوب غربی جزیره کیش و در خیابان غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی قرار گرفته است. یک کشتی نفتکش که به کشور یونان تعلق داشته و در اثر اشتباه کاپیتان که بنا به گفته ها در حالت مستی بوده، در نیمه شب چهارم مرداد 1345 در سواحل جزیره کیش به گل نشست. خدمه کشتی مجبور به ترک کشتی شدند و بار آن را خالی کردند اما با وجود اینکه تلاش های بسیاری برای نجات کشتی توسط یدک‌کش‌ها و کشتی‌های دیگر صورت گرفت ولی برای همیشه این کشتی در دریای نیلگون خلیج فارس به گل نشست و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری در کیش ماندگار ماند.

در خصوص نحوه به گل نشستن کشتی داستان‌های بسیاری گفته شده اما آنچه در منابع رسمی به ثبت رسیده حاکی از هوای مه آلود بوده و با توجه به اینکه در جزیره کیش فانوس دریایی وجود نداشته کشتی به اشتباه به طرف جزیره آمده و به گل نشسته است. برخی بر این باورند که صاحب کشتی در حال ورشکستگی مالی بوده و با کمک ناخدا و ملوانان‌ها کشتی این داستان را سر هم کرده تا از شرکت بیمه پول هنگفتی بابت خسارت کشتی به دست بیاورند. مردم منطقه نیز بر این باورند که کاپیتان کشتی مست بوده و مسبب به گل نشستن کشتی شده است. اما داستان دیگری در میان مردم دهان به دهان می‌گردد این است که در روزگار جوانی ناخدا کشتی یونانی یک بار به جزیره کیش سفر می کند و در همان مدت کوتاه با یکی از دختران زیبا روی کیش آشنا می شود و یک دل نه صد دل عاشق او می‌شود اما با مخالفت بسیار شدید خانواده متعصب آن دختر که مریم نام داشته روبرو می‌شود. ناخدا بعد از مخالفت خانواده مریم تصمیم می گیرد در نیمه شب تابستان کشتی‌اش را به ساحل جزیره هدایت کند تا مریم را سوار کرده و با خود به یونان ببرد. با گل نشستن کشتی این دو دلداده به یکدیگر نمی‌رسند، بومیان جزیره کیش پیرزنی تنها را که مش مریم نام دارد همان دختر می‌دانند . بنا به گفته ها او هنوز نیمه شب‌های تابستان به کنار ساحل می رود و به دریا خیره می‌شود.

کشتی یونانی در سال 1322 در گلاسکوی اسکاتلند ساخته شد و از سال 1338 تحت مالکیت شرکت کشتیرانی ایران بود تا زمانی که به گل نشست. ایران به دلیل نداشتن فانوس دریایی غرامت سنگینی به یونان پرداخت کرد و قرار شد کشتی در تملک ایران باشد تا از تکنولوژی پیشرفته آن بهره‌مند شود اما یونانی‌ها بعد از دریافت پول، کشتی را مخفیانه به آتش کشیدند، اما صحت این موضوع مقداری غیر واقعی است چون کشتی در مالکیت ایران بوده که این اتفاق برای این کشتی افتاده بود.

جاذبه‌های گردشگری کیش در تور کیش

بازدید از درون کشتی یونانی امکانپذیر نیست. گفتنی است زمانی که تازه این کشتی به گل نشسته بود بسیاری از غواصان خودشان را به درون کشتی رساندند و از آن عکس‌های جالبی نیز تهیه کردند اما امروز به دلیل فرسودگی بیش از حد امکان فرو ریختن دیواره‌های کشتی وجود دارد و اگر کسی داخل کشتی باشد امکان نجات او نیست. گروهی معتقدند که وجود این کشتی که کوهی از فولاد زنگ زده است به ضرر محیط زیست می باشد و بهتر است هر چه زودتر کشتی را قطعه قطعه کرده و از اینجا بردارند.

جالب است بدانید فیلمی به نام جست جو در جزیره با حضور خسرو شکیبایی، محمد علی کشاورز، حمیده خیرآبادی، فریبا کوثری و حسن رضایی به کارگردانی مهدی صباغ زاده ساخته شده که در آن فیلم می‌توانید نمای کلی جزیره کیش را در سی سال پیش مشاهده کنید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما