امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

درخت مقدس 600 ساله در جزیره کیش

آبهای سطحی جزیره کیش از منطقه شمالی جزیره كه به دره پرتغالی ها معروف است سرازیر می شود، به همین جهت این منطقه از سرسبزی خاصی دارا می باشد. مجموعه درخت سبز در اطراف یكی از كهنسال ترین درختان لور جزیره کیش، قرار گرفته است که بسیاری از گردشگران علاقه مند به بازدید از این مجموعه در سفر خود هستند.

 

درخت مقدس 600 ساله در جزیره کیش

 

در دوره ایلخانی و تیموری، درختان لور یا انجیر معابد از هند و چین به كیش، قشم و نوار ساحلی خلیج فارس آورده شده و بیشتر در مناطق مسكونی كاشته شده اند. قدیمی ترین آن ها در حدود 500 تا 600 سال قدمت دارد. ریشه های این درختان به گونه ای رشد می کند که همانند چتری بر روی زمین سایه افکنده و ممکن است تا چند صد سال نیز عمر کنند.

با توجه به آب و هوای شرجی جزیره کیش این درختان جزیره کیش از پوشش گیاهی خاصی برخوردار هستند و ساکنان منطقه و مسئولین می بایست نسبت به پوشش گیاهی كیش حساسیت بیشتری داشته باشند و در حفظ پوشش و درختان بومی این منطقه کوشا باشند.

درخت انجیر معابد و یا با نام دیگر درخت لور ابتدا تنه است، و با رشد درخت، شاخه های آن به سمت زمین آویزان شده و بعد از مدتی در آن فرو می روند كه خود به تنه ای مبدل می گردد. این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند تا یک درخت چندین ساقه داخل زمین داشته باشد.

گردشگران تور کیش به هنگام بازدید از این منطقه احساس خواهند کرد که به شمال کشور سفر کرده اند چراکه وجود سرسبزی محوطه ساختمان ها و نرده های چوبی و پیاده روهای این مجموعه، تداعی گر مناطق شمالی كشور است. گرشگران مجذوب هیبت افسانه ای درخت سبز خواهد شد.

 

درخت مقدس 600 ساله در جزیره کیش

 

به هنگام بازدید گردشگران از این مجموعه نظرشان را گره ها با نخ یا پارچه ای که بر شاخه های این درخت، زده شده جلب خواهد کرد که در نگاه اول می پندارید به نوعی مقدس است. عقیده ی مردمان محلی بر این است كه این درخت شگون دارد و به همین جهت به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه هایی به شاخه های آن می بندند. ولی هیچكس دلیل تقدس بودن درخت لور كهنسال را نمی داند. برخی معتقدند گره های موجود احتمالا توسط مسافران تور کیش و ساكنان تازه آن به درخت زده شده است.

از دیگر ویژگیهایی که می توان برای مجموعه درخت سبز نام برد وجود آلاچیق های زیبا و محل های متعدد جهت پخت كباب و استراحت است. مسیرهای پیاده روی این مجموعه با چراغ های فانوسی شكل در میان فضای همیشه سبز با گل های كاغذی رنگارنگ، مزین شده است که یکی از جاذبه های دیدنی مجموعه درخت سبز به شمار می رود. همچنین نمازخانه، رستوران فصلی، بوفه و سرویس بهداشتی و دو درب ورودی برخی از امکانات این مجموعه به شمار می رود.

 

درخت مقدس 600 ساله در جزیره کیش

 

یکی از درب های این مجموعه با ورودی شهر باستانی حریره مشترک است. ورودی دیگر نیز در مجاورت آب انبار سنتی قرار گرفته است. با یک پیاده روی چند دقیقه ای می توان به شهر باستانی حریره و آب انبار سنتی دسترسی داشت. از عواملی که مجموعه درخت سبز را منحصر بفرد کرده است، همجواری با شهر تاریخی حریره است كه گردشگران این فرصت را خواهند داشت تا ضمن بازدید از بقایای شهر تاریخی حریره جزیره کیش، از این مجموعه نیز بازدید کرده و لحظات خوشی را سپری خواهند کرد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما