ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جزیره پاک یک عنوان واقعی برای کیش است

 

جزیره پاک یک عنوان واقعی برای کیش است

مسئول اداره حفاظت از محیط زیست کیش وضعیت زیست محیطی جزیره را مطلوب اعلام کرد و بیان داشت: تا به امروز جزیره کیش چندین بار عنوان شهر سبز کشور را کسب کرده است و استفاده از این نام برای جزیره ای پاک، واقعی و بر اساس ویژگیهای منحصر بفرد است.

مریم محمدی گفت: کیش در بین مناطق ساحلی کشور، تنها شهری است که هیچ گونه ورودی فاضلاب به دریا ندارد و میزان فاضلاب خام ورودی آن به دریا صفر است.

در ادامه وی در خصوص روز نامگذاری شده به نام زمین پاک اضافه کرد: تمامی فاضلاب جزیره تصفیه شده و از پساب به دست آمده، جهت آبیاری فضای سبز مورد استفاده می گیرد.

محمدی یکی دیگر از مزیت های مهم جزیره، مانع شدن از راه اندازی صنایع آلاینده در کیش دانست که سبب می شود شاخص های زیست محیطی ارتقای پیدا می کند.

وی افزود: طبق قوانین کشوری، حریم ساحل از آخرین نقطه مد دریا 60 متر تعریف شده و اما این در حالی است که این حریم برای جزیره کیش 120 متر بر اساس ضوابط محلی، تعریف شده و در این شعاع، اجازه هیچ ساخت و سازی وجود ندارد.

محمدی بیان داشت: در حال حاضر بین 60 تا 70 درصد زباله تولیدی در کیش دفن می شود و با در نظر داشتن ارزش و محدودیت زمین در جزیره، تفکیک زباله خشک و تر از مبداء، می بایست بیش از پیش جدی گرفته شود تا دفن زباله کاهش یابد.

میزان تولید زباله در جزیره روزانه بین 90 تا 120 تن محاسبه شده که با توجه به سبک زندگی، بیش از دوبرابر سرانه کشور است.

محمدی اضافه کرد: هم اکنون زباله های خشک در سایت بازیافت تفکیک می شود و زباله های تر در کارخانه کمپوست، تبدیل به کود گیاهی می شود..

بنا به گفته ی وی میزان زباله خشک قابل بازیافت در جزیره کیش حدود 65 درصد از مجموع زباله ها است که سهم مناسبی است.

جزیره زیبای کیش دارای مساحت 91 کيلومتر مربعی است که بيضی مانند بوده و در فاصله 18 کيلومتری از بندر گرزه واقع شده است. فرودگاه بين المللی کيش در مرکز و در بخش مرتفع جزیره یعنی حدود 40 – 35 متر ارتفاعی قرار گرفته است. بيشترين شيب جزيره از شمال فرودگاه به طرف ساحل (هتل شايان) می باشد. در حال حاضر این جزیره انتخاب علاقه مندان به اماکن دیدنی خاص، تفریحات آبی، پاساژگردی است. جزیره کیش همه ساله با فرا رسیدن سال نو جشنواره، جنگ های شادی و در کل برنامه های ویژه ای در نظر می گیرد که مورد توجه گردشگران خواهد بود. بازدید از مراکز دیدنی کیش را از دست ندهید. برخی از دیدینیهای کیش که می توان اشاره نمود شامل ساحل مرجانی جزیره، کشتی یونانی کیش، نمايشگاه دائمی استاد كيومرث صياد، آب انبار سنتی، اسكله بزرگ تفريحی كيش، پارك دلفين، باغ پرندگان، مجموعه درخت سبز کیش، شهر زير زمينی كاريز، لاك پشت های دريايی، آكواريوم کیش، گذر هنرمندان، شهر باستانی حريره، سافاری كيش و... می باشد. در ضمن بازارهای کیش را نباید فراموش کرد، بازار پرديس مركز تجاري كيش، بازار زيتون کیش، بازارمرجان، بازار مرواريد، بازار مريم، بازارپارس خليج، بازار پانيذ، بازار صفين، بازارونوس از بهترین بازارهای کیش به شمار می رود که دارای اجناسی با کیفیت و یا حتی برند از معروف ترین مارک های دنیا هستند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما