ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

ایران بی شک از جمله زیباترین کشورهای دنیا به شمار می رود. کشوری که چهار فصلش جلوه ای از زیبایی خود را به نمایش می گذارد.

جزیره کیش از نقاط دیدنی ایران به شمار می رود که همه ساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص داده است. جزیره ای که در جنوب ایران و در جوار آب های نیلگون خلیج فارس در استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه واقع شده است و یکی از زیباترین نقاط زمین محسوب می شود.

جزیره کیش دیدنیهای بی شماری دارد با وجود اینکه جزیره کیش را می توان به عنوان یک شهری مدرن معرفی کرد ولی در تور کیش نباید بازدید از جاذبه های تاریخی و محلی این جزیره غافل شد.

شهر باستانی حریره

یکی از دیدنیهایی که گردشگران در سفرشان مایل به بازدید آن هستند، شهر باستانی حریره است که در زمان خود شهری بزرگ و آباد بوده است. این شهر باستانی در حدود 800 سال قدمت و حدود 120 هکتار وسعت دارد.

در سال های 367 تا 912 هجری قمری دوران طلایی شهر باستانی حریره بوده است. بقایایى از این شهر قدیمی در مرکز ساحل شمالى جزیره باقی مانده است که احتمالا به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى تعلق دارد. وسعت این شهر بالغ بر 3 کیلومتر مربع، و بقایای شهر نشان دهنده دوران بزرگ و آباد بودن این شهر در زمان خود بوده است.

در محوطه باستانی حریره مجموعه ساحلی و خانه اعیانی از حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی به چشم می خورد که بسیار دیدنی و جالب است.

 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

 

خانه بومیان

خانه بومیان کیش در سال 93 با هدف به نمایش گذاشتن معماری، هنر، صنایع دستی، فرهنگ و به صورت کلی سبک زندگی بومیان کیش، بنا گردید و امروزه به موزه ای جهت بازدید گردشگران تبدیل شده است. در بازسازی این خانه از مصالح بومی استفاده شده است. این بنا در واقع گوشه‌ای از زندگی گذشته مردم را به تصویر می کشد.

 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

 

شهر زیرزمیی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در زمینی به وسعت 10 هزار مترمربعی قرار دارد و با نام کاریز کیش معروف است. کاریز به معنای قنات است که درگذشته استفاده می شده است. این شهر زیرزمینی در عمق 16 متری سطح زمین قرار دارد و سقف این کاریز 8 متر می باشد و مملو از صدف، سنگواره و مرجان های دریایی است که هریک قدمتی بین 270 – 570 میلیون سال دارند. در فاز اول این مجموعه غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه، سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالرهای هنری به چشم می خورد.

 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

 

 آب انبار

یکی از روش هایی که در کیش مرسوم بوده است ذخیره آب و استفاده از آب انبار است. به همین منظور در سال 1371 جهت ذخیره آب آشامیدنی مردم این آب انبار ساخته شد ولی خیلی زود به دلیل تبدیل شدن این جزیره به منطقه گردشگری و افزایش جمعیت کارایی خود را از دست داد و به یکی دیگر جاذبه گردشگری کیش اضافه شد. معماری این آب انبار خیلی شبیه به آب انبارهای شهر یزد می باشد که متشکل از دو گنبد و پنج بادگیر است به طوریکه هوا از طریق بادگیرها به داخل دمیده می شود و باعث خنک شدن آب درون انبار می گردد.

 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

 

روستای باغو کیش

روستای باغو کیش یک سکونتگاه ها قدیمی در جزیره زیبای مرجانی کیش بوده و امروزه به یکی از جاذبه های محلی و تاریخی کیش تبدیل شده است. این قسمت از جزیره نشان دهنده زندگی پیشینیان و ساکنین اولیه جزیره می باشد. این روستا در جنوب غربی جزیره و در فاصله ی اندکی از کلبه هور کیش قرار دارد.

در حال حاضر این روستا به یکی از اماکن گردشگری در جزیره کیش تبدیل شده است. تعدادی سکنه در این روستا کم است و مردمان آن به دامداری مشغول هستند. دام های زنده جزیره از این روستا تامین می شوند. به جز دامداری مردم این جزیره به تولید عسل و فروش آن در جزیر نیز رواج دارد.

حضور آهوان در روستای باغو کیش از جذابیت های این منطقه به شمار می رود. به دلیل قرار دادن آبخوری های مخصوص برای آهوان بسیاری در این ناحیه تردد می کنند. حضور این آهوها به جذابیت این منطقه افزوده است.

 

جاذبه های محلی کیش در تور کیش

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما