ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تور کیش لحظه آخری و آئین های سنتی مردم کیش

رسم و آئین های سنتی جزیره زیبای کیش برای بسیاری از گردشگران و مسافران به اندازه ی جاذبه های دیدنی و اماکن تفریحی جزیره جذاب و بی نظیر است. البته آداب و سنت های جزیره با سایر نقاط ایران کمی متفاوت است و دلیل آن تنوع گونه های بومی و دینی و رسوم خاص آن هاست. اصولا ماهی در همه غذاهای ساکنین این جزیره با توجه به نزدیک بودن دریای نیلگون خلیج فارس به چشم می خورد.

اگر شما نیز علاقه مند به دیدن این رسم و آئین ها هستنید پس تور لحظه آخری کیش خود را رزرو کنید.

شغل اکثر بومیان این جزیره صید ماهی از دل دریای خلیج فارس است. با لنج و کشتی و با تورهای ماهیگیری که خودشان میبافند به دل دریا می زنند و از طریق امرار معاش می کنند. شغل های دیگری نیز نظیر دریانوردی و بازرگانی بین آن ها رواج دارد که با در نظر داشتن تجاری بودن جزیره کیش رونق بیشتری دارد. تاجران میتوانند با تهیه تور کیش نسبت به موقعیت شغلی خود اطلاعاتی کسب کنند.

مراسم های زار ،عروسی و...در جزیره

رقص زار در واقع رقصی است که بومیان جزیره برای در امان ماندن از بادهای خبیث که توسط ارواح گرفتار شده اند انجام می دهند. صدای طبل های کوچک و بزرگ این رقص را همراهی می کند که باید توسط زن انجام شود. زارها از ارواح خبیث هستند که در آب ها و بادها زندگی می کنند و در برخی مواقع جسم آدمی ظاهر پیدا می کنند و این رقص را انجام میدهند تا ارواح خبیث از جسم آن ها بیرون بیاید.

 

تور کیش لحظه آخری و آئین های سنتی مردم کیش

 

مراسم عروسی متفاوت در جزیره کیش

در جزیره کیش رسم بر این است که عروس و داماد تا قبل از عقد هم دیگر را نببینند. بعد از انتخاب دختر توسط خانواده داماد، بزرگان خانواده داماد به خانه پدر عروس می روند. اگر دو خانواده به توافق برسند در مورد پول جهیزیه و خرید لباس و ... گفتگو می کنند. پس از آن پدرعروس یکی از اتاق های منزل را آذین کرده و برای عروس و داماد آماده می کند. سپس مردم بومی سه شبانه روز جشن میگیرند و همگی مردم محلی را برای صرف شام و نهار دعوت می کنند. بعد از مراسم بله برون و حنابندان نوبت به شب عروسی است. در این شب خطبه عقد بین عروس و داماد جاری شده و داماد توسط زنان محرمش به فرشه برده می شود.

 

تور کیش لحظه آخری و آئین های سنتی مردم کیش

 

آئین نام گذاری فرزند در جزیره کیش

بعد از متولد شدن فرزند مراسم نام گذاری برای طفل صورت می گیرد. مادری اگر صاحب فرزند دختر شود، آرزوی بزرگ شدن و کمک کردن در کارهای خانه را به او می دهد، و پدری که فرزندش پسر باشد برای قوی شدن و بزرگ شدن پسرش آرزو می کند که در امرار معاش خانواده کمک حال پدرش باشد. بعد از گفتن اذان در گوش طفل نام گذاری آن انجام می شود که با رقص و پایکوبی نیز همراه است. به دلیل ادای احترامی به بزرگان طایفه، اسامی طفل خود را به اسم بزرگان قبیله خود میگذارند تا خاطره آن ها همیشه به زنده بماند.

اگر بین زن و شوهر اختلافی به وجود آید و با هم مصالحه نکنند مراسم طلاق را انجام می شود. شوهر موظف است که 14 یا 15 سکه تمام بهار آزادی را به همسر سابق خودش پرداخت کند. لازم به ذکر است که طلاق در میان بومی های کیش اصلا اتفاق نمی افتد چراکه ننگی بسیار بزرگ میدانند.

برای رزرو تور کیش خود می توانید علاوه بر دیدنیها و تفریحات کیش از رسومات و آیین های جزیره نیز دیدن کنید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما