ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

کشور ما دارای جزایر بسیاری است که بیشتر آن ها در دل آب های خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته اند. شاید برایتان جالب باشد که بیش از نیمی از این جزایر قابل سکونت نیستند. در این مطلب می خواهیم بزرگترین جزیره های ایران را که ساکنین بسیاری نیز دارد را معرفی کنیم.

5- جزیره هرمز

جزیره هرمز با دارا بودن 42 کیلومتر مربع به عنوان یکی از بزرگترین جزایر ایران در میان آب های خلیج فارس به شمار می رود. جزیره هرمز در 16 کیلومتری بندرعباس واقع شده است و در گذشته رونق تجاری بسیاری داشته و در حال حاضر نیز جزو نواحی مهم بازرگانی جنوب ایران محسوب می شود. برخی از دیدنیهای این جزیره شامل قلعه پرتغالی ها، کوه های رنگی و موزه احمد نادعلیان می باشد. گفتنی است خاک قرمز رنگ این جزیره خاصیت خوراکی نیز دارد و در تهیه ادویه جات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

 

4- جزیره لارک

این جزیره 48.7 کیلومتر مربع مساحت دارد و در شرق جزیره قشم و در فاصله ی 33 کیلومتری بندر عباس قرار گرفته است و در رده چهارم بزرگترین جزیره های ایران قرار دارد. گردشگرانی که علاقه مند به تماشای آب های مرجانی رنگ و درخشان هستند، پیشنهاد می شود سری به جزیره لارک بزنند. کشاورزی در جزیره لارک رونق چندانی ندارد و ساکنین این جزیره بیشتر به فعالیت هایی نظیر صید ماهی و همینطور غواصی مشغولند. وجود پلانکتون های در آب های این جزیره، سبب شده تا کناره های ساحل در شب به رنگ آبی درآمده و یکی از فوق العاه ترین شگفتی های طبیعت را به نمایش می گذارد.

 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

 

3- جزیره لاوان

جزیره لاوان با مساحت 87 کیلومتر رتبه سوم جزیره مسکونی بزرگ ایران را دارد که به مروارید پنهان خلیج فارس نیز معروف است. دلیل نام گذاری آن نیز صید زیاد مروارید در این منطقه می باشد. حیات وحش این جزیره بسیار متنوع بوده و قابل توجه است که از جمله می توان به گونه ای از آهو به نام جبیر اشاره کرد. در برخی از ماه های سال نیز لاک پشت های سبز و پوزه عقابی به این منطقه مهاجرت می کنند و آماده تخم گذاری می شوند. خاک جزیره لاوان برای کشاورزی مناسب است اما به دلیل کمبود آب شیرین، کشاورزی رونق چندانی ندارد و درآمد ساکنین از ماهیگیری و کار در شرکت های نفتی تامین می شود.

 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

 

2- جزیره کیش

جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع یکی از پر رونق ترین جزایر ایران به حساب می آید. کیش رتبه دوم بزرگترین جزیره در ایران و در رتبه چهارم بهترین مقاصد گردشگری در جنوب غرب آسیا به شمار می رود. هتل ها، رستوران ها و مراکز خرید لوکس و مجللی را در سطح جزیره برای رفاه حال گردشگران در نظر گرفته شده است. برخی از دیدنیهای این جزیره مرجانی و زیبا شامل پارک دلفین ها، کشتی یونانی، آکواریوم، باغ پرندگان، شهر تاریخی حریره و قنات کیش و... می باشد. همچنین امکانات تفریحات آبی نظیر فلای بورد، چتر پاراسل، شاتل و کیبل اسکی و.... در این جزیره در نظر گرفته شده است.

 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

 

1- جزیره قشم

جزیره قشم با مساحت بالغ بر 1491 کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره مسکونی ایران به حساب می آید. این جزیره در جنوب غربی بندر هرمز قرار گرفته و در سال های اخیر یکی از محبوب ترین مراکز تجاری و گردشگری کشور تبدیل شده است. از جمله دیدنیهای جزیره که گردشگران در سفرشان می توانند از آن بازدید کنند شامل جزیره ناز، جنگل های حرا، سواحل آبی، دره ستاره ها، غار نمکدان، غار خوربس، دره چاه کوه و چشمه گوری و.... می باشد. تنوع گیاهی و جانوری این جزیره حائز اهمیت است. توصیه می شود در سفرتان به جزیره قشم بازدید از مناطق تاریخی و طبیعی جزیره را از دست ندهید.

 

بزرگترین جزایر ایران کدامند؟

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما