ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازدید مظفری از پارک آهوان و درختکاری

 

بازدید مظفری از پارک آهوان و درختکاری

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش بیان داشت جزیره کیش این ظرفیت را دارد تا الگوی مناسبی برای اجرای طرح های محیط زیستی و فعالیت های پژوهشی در کشور باشد.

دکتر مظفری از مجموعه پارک آهوان کیش بازدید کردند و از نزدیک شاهد روند فعالیت های انجام شده و توسعه فضای سبز مجموعه قرار گرفتند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، بر پتانسیل های ارزشمند و جذابیت های طبیعی منطقه تاکید کردند و بیان داشتند: جزیره کیش می تواند به عنوان پایگاه اجرای طرح ها، تحقیقات و پژوهش های محیط زیستی کشور مبدل شود و تنها هدف ما توجه جدی به مقوله ارزشمند محیط زیست است.

وی در ادامه افزود پژوهشکده محیط زیست جزیره کیش از همکاری با کارشناسان، سازمان های مردم نهاد و فعالان محیط زیست کشور استقبال می کند. این مرکز تحقیقاتی با همکاری دانشگاه های مطرح کشور می تواند علاوه بر اجرای موفق طرح های پژوهشی در زمینه ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در جامعه فعالیت های ماندگاری داشته باشد.

دکتر مظفری ارائه الگوهایی هماهنگ برای نما و معماری بسیاری از ساختمان ها و بناهای مختلف جزیره ضروری دانستند و بیان داشتند: توسعه ساخت ساختمان های سبز و دوستدار محیط زیست در جزیره کیش بسیار مهم است که ترویج آن مستلزم فعالیت فرهنگی است.

مردم در حالیکه هزینه ساخت بناها را می پردازند ما تنها مسئول ارائه طرح های مناسب و تبیین جایگاه ساختمان های سبز در حفظ محیط زیست شهری خواهیم بود تا روند ساخت ساختمان های سبز در کیش توسعه پیدا کند.

دکتر مظفری اضافه کرد: سازمان منطقه آزاد کیش تمام تلاش خود را خواهد کرد تا سطح کیفی زندگی ساکنان و گردشگران و فرهنگ شهروندی در جزیره زیبای کیش توسعه یابد.

مصمم هستیم به جای پاکسازی محیط شهری کیش در یک روز، روزی را به صورت نمادین برای اجتناب از ریختن زباله در این جزیره زیبا اختصاص دهیم. این طرح قطعا بسیار موثر خواهد بود زیرا به جای پاکسازی و جمع آوری زباله ها، برای نریختن آشغال هم انرژی بگذاریم تا فرهنگ سازی شود.

در مجموعه پارک آهوان کیش درختان زیتون کاشته شده و در اسفند امسال نیز قرار است تعدادی درخت لیمو، گز و کهور نیز کاشته شود که آب آنها با دو منبع 5 هزار لیتری تامین می شود. برای توسعه فضای سبز این پارک 4 هزار اصله درخت تاکنون وارد جزیره کیش شده که در حدود شش هزار اصله نهال در گلخانه های سرزمین اصلی آماده شده تا پایان اسفند به تدریج وارد جزیره شود.

دکتر مظفری به ضرورت استفاده و کاشت گونه های درختان بومی، مانند گل های کاغذی با هدف کاهش میزان آب مصرفی تاکید کردند.

گونه هابی نظیر کهور، تمرهندی، زیتون بندری که کمتر در فضای سبز کیش دیده می شوند از گونه های سازگار با محیط زیست منطقه هستند که به آب کمتری نیاز دارند و همچنین با آب و هوای کیش سازگاری بیشتری دارند.

اجرای طرح های محیط زیستی نظیر جزیره کیش شهر بدون پلاستیک، پیشگیری از انتقال خاک ارزشمند جزیره کیش در قالب نخاله های ساختمانی به سرزمین اصلی و بازیافت این نخاله ها و توجه جدی به مرجان های ارزشمند آبهای ساحلی کیش با آموزش قایقرانان قایق های تفریحی کف شیشه ای از جمله طرح هایی بود که با گفت گو با دکتر مظفری مطرح گردید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما