ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

احیای نوروز تابستانی و تقویم دریانوردی کیش

 

احیای نوروز تابستانی و تقویم دریانوردی کیش

اولین نشست از مجموعه نشست‌های میراث فرهنگی کیش با موضوع «نقش و اهمیت میراث فرهنگی کیش در آینده توسعه مقصد گردشگری» با حضور سید احمد محیط طباطبایی رییس کمیته موزه های ایران و غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش جهت احیای نوروز تابستانی و تقویم دریانوردی کیش برگزار شد.

عضو شورای فنی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به تاریخ و ویژگی‌های دریانوردی و همچنین مردمی که با دریا و دریانوردی به گونه ای در ارتباط بودند اشاره کرد. وی تاریخ خلیج فارس و تقویم صیادی را به عنوان بخشی از فرهنگ دریانوردی معرفی کردند و بیان داشتند: در قدیم نوروز از تابستان آغاز می‌شده چراکه شروع فصل صیادی و دریانوردی در این زمان بوده و با سفر مسلمانان به ایران، تغییراتی در تقویم قدیم صورت گرفت و نوروز از ابتدای بهار در تقویم ثبت شد.

وی به احیاء آیین نوروز صیادی در بندر کنگ اشاره کردند و افزودند: در واقع جشن‌ها پیوند مدنی - اجتماعی بین فرهنگ و اقتصاد هستند و از جمله مواردی می باشند که می توان در میراث ملی تقویم و آیین نوروز صیادی را ثبت کرد.

طباطبایی ادبیات را از مهم‌ترین منابع تاریخی بر شمردند و در ادامه به بخش‌هایی از داستان حضور تاریخی شاعر بلند آوازه ایران سعدی شیرازی در کیش اشاره کردند و بیان داشتند: کیش در تاریخ به‌عنوان مهمترین و ثروتمندترین بنادر جهان معرفی شده که از شهرت بسیاری برخوردار بوده و به عنوان یکی از مهم ترین مراکز خرید و فروش مروارید به حساب می آمده است.

رییس کمیته موزه‌های ایران به برخی از ویژگی‌های خلیج فارس و جزیره کیش اشاره کردند و افزودند: جزیره کیش با توجه به داشتن آب شیرین، بستر خاکی و حد واسط بودن فرهنگ ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و می تواند به عنوان نقطه توقف تاریخی خلیج فارس قرار گیرد و به عنوان حوزه ای جهت گسترش تجارت خاطره ها باشد.

در این نشست غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار ویژه در میراث و فرهنگ ها اشاره کردند و افزوند: اگر هدف مان توسعه مناسب باشد می بایست حوزه میراث فرهنگی بسیار مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین اهمیت استفاده از زمان و فرصت‌ها را در این مسیر غنیمت شمرده و بیان داشتند: با در نظر گرفتن ظرفیت‌های موجود در جزیره کیش به‌عنوان نمایی از کشور می‌توانیم، مجموعه‌ای از موزه‌ها را در جزیره داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آمادگی سازمان را برای این مهم اعلام کردند و از کارشناسان رشته‌های مختلف باستان‌شناسی و میراث فرهنگی درخواست همکاری و اختصاص دادن وقت، انرژی و هزینه لازم در رابطه با حفظ و حراست از میراث و آثار فرهنگی و تاریخی را داشتند.

وی افزود: نیازمند به یک تیم تخصصی در این حوزه هستیم که با بررسی و مطالعه لازم در بخش‌های مختلف جزیره کیش به ما بگوید که چه باید کرد. می توان گفت احیاء بافت‌های تاریخی در دستور کار ما قرار دارد. البته با کاربری‌های مناسبی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده باشد و در صورت لزوم حتی به بخش خصوصی واگذار کنیم.

مظفری به مسجد تاریخی ماشه اشاره کردند و آن را به عنوان یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی و سنتی کیش معرفی کرده و بیان داشتند: برخی از بناها مستلزم اصلاح هستند که ظرفیت تبدیل شدن به موزه را دارند. من جمله مسجد تاریخی ماشه که می‌تواند موزه قرآن و کتاب باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش خاطر نشان کرد: از سال های آینده می بایست بر فعالیت‌های تقویم صیادی و نوروز دریایی جدیت بیشتری داشته باشیم و از این ظرفیت و قابلیت با درست کردن یک کمیته ملی حمایت کنیم و در این مسیر درخواست هرگونه کمک و پشتیبانی را داریم.

مجید ملانوروزی معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست به آمارهای سازمان گردشگری جهانی اشاره کردند و گفتند: بیش از 37 درصد گردشگران تمایل به بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی با نگاهی فرهنگی در مقاصد گردشگری دارند. با توجه به موقعیت جغرافیایی جزیره کیش که در دل آب‌های خلیج فارس واقع شده و فرهنگ ساحلی مردمان جزیره کیش با پیشینه کهن تاریخی، از جمله مزیت های ارزشمند جزیره کیش برای جهانی شدن است.

امروزه گردشگری به نگرش و دیدگاه ذهنی گردشگران وابسته شده است. گردشگرانی که علاقه مند به خواستگاه فرهنگی رویدادها و بناهای تاریخی هستند، باید از هنرهای مفهومی و برنامه‌های فرهنگی جزیره کیش برای جذب گردشگران فرهنگی و تاریخی در عرصه ملی و بین المللی نهایت استفاده لازم را ببریم.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما