آشنایی با آب‌ انبار دو قلو کیش

 

آشنایی با آب‌ انبار دو قلو کیش

جزیره زیبای کیش چهارمین منطقه گردشگری کشور معرفی شده است. آب انبار دوقلوی کیش از جمله جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کیش به شمار می رود که بسیار جذاب و دیدنی می باشد.

جزیره زیبای کیش با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصربفردش مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. سالانه جزیره کیش میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است که برای بازدید از این مناطق طبیعی زیبا، به این جزیره سفر می‌کنند.

در زیرزمین برای ذخیره آب نوعی استخر سرپوشیده می سازند که آب انبار نام دارد و بیشتر در مناطق بیابانی کم آب استفاده می‌شود. در زمان‌های گذشته از آب انبار برای ذخیره آب در زمان‌های خشکسالی و تابستان در شهرهای کویری نظیر کاشان، میناب، جنوب استان فارس و هرمزگان ساخته و مورد استفاده قرار می گرفت.

آب انبار دو قلوی کیش در سال 1372 در شمال جزیره کیش به شکلی سنتی و نزدیک به معماری یزدی ساخته شده است. این آب انبار در اصل بر روی یک آب انبار قدیمی‌تر ساخته شده و آب انبار قدیمی به‌نوعی ترمیم و بازسازی شده است.

این آب انبار دو گنبد و پنج بادگیر دارد که موجب خنک سازی محیط و آب می شود. این بادگیرها به ورود و خروج هوا و خنک کردن آب درون آب انبارها کمک می کنند.

اگر علاقه مند به بازدید اماکن تاریخی و قدیمی هستید، بازدید از آب انبار دوقلو را از دست ندهید.

این آب انبار هم اکنون برای ذخیره آب استفاده نمی‌شوند زیرا با وجود ساختمان‌های جدید که در مسیر آب‌هایی که به آب انبار می‌رفتند، ساخته شده، آب انبار جنبه کاربری خود را از دست داده و امروزه به وسیله دستگاه‌های شیرین کننده، آب مورد نیاز جزیره کیش تأمین می‌شود.

شهر باستانی حریره، مجموعه ورزشی المپیک و مجموعه درخت سبز کیش در نزدیکی این آب انبار قرار دارند، که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

مجموعه درخت سبز کیش

درخت سبز کهن‌سال‌ترین درخت جزیره محسوب می شود که در حدود 600 سال قدمت دارد و از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی‌ کیش به شمار می رود. این درختان در واقع همان درخت لور و یا انجیر کهن معبد هستند که در ابتدا یک تنه هستند و به مرور زمان که شاخه‌هایش رشد می‌کنند، به‌سمت زمین آویزان می‌شوند و بعد این شاخه در هم می‌روند و تبدیل به تنه می‌شوند. این درخت با توجه به قدمتی که دارد، مدت هاست که شاخه‌هایش به تنه تبدیل شده و یک درخت بسیار تنومند محسوب می شود. برخی بر این باورند که این درخت انرژی و شگون بی‌نظیری دارد که برای برآورده شدن حاجاتشان به درخت بند‌هایی پارچه‌ای را آویزان می کنند. برخی از این درختان با عنوان درخت آرزروها یاد می کنند. برخی از امکانات مجموعه درخت سبز کیش شامل سرسبزی محوطه، آلاچیق‌ها و نرده‌های چوبی و پیاده‌روهای این مجموعه، باربیکیوها و صندلی‌هایی با طراحی جالب می باشد.

شهر تاریخی حریره

شهر تاریخی حریره کیش دارای 3 کیلومتر مربع مساحت است که در شهرهای استان هرمزگان و در جنوب ایران واقع شده است. این شهر در قرن 5 الی 10 هجری هم‌زمان با دوره ساسانیان ساخته شده است. این شهر حریره هزار سال است که شکل گرفته و تقریبا 600 سال بعد متروکه شده است.

شهر تاریخی حریره در سال 1376 ثبت آثار ملی ایران شد و در فاصله ی کوتاهی از آب انبار دو قلو و مجموعه درخت سبز قرار دارد. امروزه تنها خرابه‌هایی از این شهر باقی مانده است. کاریزی که در شهر قدیمی قرار دارد به نام شهر زیر زمینی شناخته می‌شود که در حدود 10000 متر مساحت دارد. این کاریز در گذشته آب مورد نیاز ساکنین شهر را تامین می کرده است. این کاریز کیش 2500 سال قدمت دارد. تونل‌های زیادی در این شهر زیر زمینی وجود دارد که طول آن نزدیک به 8 کیلومتر می‌رسد. گردشگران این فرصت را خواهند داشت که در تونل‌های زیرزمینی قدم بزنند و با چگونگی سیستم قنات ها از نزدیک آشنا شوند. خانه‌های اعیانی، چاه‌ها، حمام‌ها و قنات، مغازه‌ها و رستوران‌ها، سالن‌های سنتی، آمفی تئاتر و حتی گالریهای هنری از بخش های دیدنی این شهر هستند که گردشگران می توانند سری به آن بزنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید