ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

افزايش نرخ بليت هاي خارجی

به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران، با حذف ارز 1226 توماني تخصيصي به خطوط هوايي و افزايش قيمت سوخت تحويلي به اين خطوط تا سقف هر ليتر 700 تومان، قيمت بليت هواپيما در بخش‌هاي مختلف افزايش يافت. اما از ديروز قيمت بليت خطوط هوايي خارجي نيز افزايش يافته است.

اين افزايش قيمت در دو بخش اعمال شده است؛ بخش اول رشد قيمت پروازهاي خارجي خطوط هوايي داخلي و در راس آن هماست و بخش دوم مربوط به رشد قيمت خطوط هوايي خارجي است كه از مبدا ايران، برخي از پروازهاي خود را انجام مي‌دهند.

ما در تماس با چند آژانس معتبر هوايي در تهران دريافت كه هر چند هنوز بسياري از خطوط هوايي قيمت نهايي بليت‌هاي خود را اعلام نكرده‌اند و اين‌كار در روزهاي آينده مشخص خواهد شد، اما مسافراني كه از دو روز پيش درباره قيمت، درجه بليت، زمان حركت و ساير ويژگي‌هاي سفر خود تحقيق كرده و از ديروز براي خريد بليت و پرداخت پول مراجعه كرده‌اند، با قيمت‌هاي جديد مواجه شده‌اند.

بيشتر اين مسافران متقاضي بليت براي ماه‌هاي نوامبر و دسامبر (آذر ـ دي 91) بوده‌اند كه به خاطر اين افزايش قيمت غافلگير شده و حتي از مسافرت انصراف داده‌اند.

به گفته آژانس‌ها، رشد قيمت بليت خطوط هوايي خارجي بيشتر از خطوط هوايي داخلي بوده، لذا فاصله قيمتي آنان همچنان وجود دارد.

قيمت‌هاي جديد

براساس قيمت‌هاي متوسطي كه خبرنگار ما از برخي خطوط هوايي خارجي ـ كه قيمت‌هاي جديد خود را زودتر ابلاغ كرده‌اند ـ به دست آورد، مشخص مي‌شود قيمت بليت اين خطوط 100 درصد افزايش يافته است.

به عنوان مثال قيمت بليت رفت و برگشت تهران ـ دبي با كلاس اقتصادي (اكونومي) هواپيمايي امارات از حدود 400 هزار تومان به حدود 800 هزار تومان رسيده است كه البته اين كف قيمت محسوب مي‌شود و با درخواست بليت در كلاس‌هاي لوكس‌تر، قيمت هم افزايش بيشتري خواهد يافت.

همچنين قيمت بليت رفت و برگشت تهران ـ مادريد در كلاس اكونومي با هواپيمايي قطر (قطر ايرويز) از حدود يك ميليون و 230 هزار تومان به دو ميليون و 265 هزار تومان رسيده است.

همچنين اين هواپيمايي بليت پروازهاي كلاس اكونومي خود به مقصد شيكاگو (با واسطه توقف در شهر ديگري مانند دبي) را از يك ميليون و 500 هزار تومان به دو ميليون و 891 هزار تومان رسانده است.

قيمت بليت پروازهاي خارجي خطوط داخلي

در همين حال قيمت بليت پروازهاي خارجي در خطوط هوايي داخلي افزايش كمتري در حدود 80 درصد را به خود ديده است كه البته به گفته آژانس‌ها احتمال افزايش قيمت‌ها تا سقف 100 درصد در روزهاي آينده وجود دارد.

بر اين اساس سقف قيمت بليت برخي مقاصد هما به ميزان قابل ملاحظه‌اي رشد يافته كه نمونه آن در مقاصد دبي و فرانكفورت قابل مشاهده است.

براين اساس سقف قيمت بليت رفت و برگشت تهران ـ دبي به 800 هزار تومان افزايش يافته است، حال آن كه اين سقف قبلا 600 هزار تومان بوده است.

كف قيمت هما در اين مسير نيز از حدود 393 هزار تومان به حدود 500 هزارتومان رسيده است اما در مسير رفت و برگشت تهران ـ فرانكفورت سقف قيمت بليت به شش ميليون و 583 هزار و 400 تومان رسيده است كه حدود دو ميليون تومان افزايش نشان مي‌دهد.

كف قيمتي در اين خط نيز از 844 هزار و 800 تومان به يك ميليون و 500 هزار تومان رسيده است. در مسير تهران ـ‌ پاريس نيز كف قيمت از 987 هزار تومان به يك ميليون و 670 هزار تومان رسيده است.

سقف قيمت بليت در اين مسير نيز هم‌اكنون دو ميليون و 840 هزار و 800 تومان است كه حدود 700 هزار تومان افزايش قيمت دارد.

كف قيمت بليت رفت و برگشت تهران ـ رم هم‌اكنون دو ميليون و 477 هزار و 500 تومان است كه حدود 600 هزار تومان افزايش يافته است.

سقف قيمت بليت هما در اين مسير هم‌اكنون پنج ميليون و 345 هزار و 300 تومان است كه حدود 800 هزار تومان رشد يافته است. كف قيمت بليت رفت و برگشت در مسير تهران ـ بانكوك (تايلند) نيز از 602 هزار و 400 تومان به 822 هزار و 400 تومان رسيده است.

در مسير رفت و برگشت تهران ـ استانبول، كف قيمت بليت به 684 هزار تومان افزايش يافته است و سرانجام كف قيمت بليت در مسير رفت و برگشت تهران ـ كوآلالامپور (مالزي) از 822 هزار و 400 تومان به يك ميليون و 132 هزار و 400 تومان ارتقا يافته است.

اين گزارش مي‌افزايد: البته قيمت بليت پروازهاي خارجي چه در خطوط داخلي و چه در خطوط خارجي تابع مولفه‌هاي متعددي چون تاريخ درخواست بليت براساس كم‌تردد بودن يا ا زدياد سفرها، نوع كلاس صندلي، نوع هواپيما و سطح خدمات مورد درخواست در پرواز است لذا آنچه ذكر شد، متوسط قيمت بليت در اين مسيرها با حداقل استانداردها و در زودترين تاريخ پيش رو بوده است.

بنابراين بديهي است برخي قيمت‌هاي موجود در آژانس‌ها بنا بر همين مقتضيات با قيمت‌هاي ذكر شده تفاوت داشته باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما