ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیشرفت جزیره هندورابی,شروعی برای آبادانی جزایر کشور

 

جزیره هندورابی

 

شکل گیری بسیاری از تمدنهای بشری در کنار دریا بیانگر اهمیت این ظرفیت طبیعی در رونق اقتصادی کشورها است. کشور ما از سواحل خوبی برخوردار است. اما این مزیت تا قبل از تدوین برنامه ششم توسعه و دستور مقام معظم رهبری در خصوص پیشرفت و آبادانی سواحل کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.
به نقل از رهبر معظم انقلاب در برنامه ششم توسعه، آبادانی سواحل کشور و بهره گیری از ظرفیت های سواحل و جزایر به عنوان یکی از برنامه های دولت برای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی اعلام شد.
خلیج فارس دارای بیست جزیره است که یازده جزيره داراي سكنه و نه جزيره فاقد سكنه اند و در اين میان كوچكترين آنها جزيره فارسي با بیست و پنج كيلومتر مربع و بزرگترين آنها قشم با هزار و چهارصد و نود و یک كيلومتر مربع است. جزیره های ايراني خليج فارس ويژگي‌هاي متفاوتي نسبت به هم دارند به همین دلیل نیاز است بر اساس ویژگیهایشان در خصوص آنها برنامه ریزی شود.
جزیره کیش به واسطه ماموریت سپرده شده از سوی دولت نخستین منطقه آزاد گردشگری کشور است و به همین دلیل طرح جامع این جزیره در زمینه توسعه گردشگری تدوین و اجرایی شدهه است. موفقیت کیش در زمینه گردشگری دولت را بر آن داشت از این تجربه موفق برای پیشرفت دیگر جزیره ها استفاده کند.
در سال 1389 جزیره هندورابی به جزیره کیش پیوست. این جزیره با ۲۲٫۸ کیلومتر مربع مساحت، در بیست و هشت کیلومتری جزیره کیش واقع شده و در سال 89 دارای حدود هفتاد نفر سکنه بود که از حداقل امکانات رفاهی و زیر ساخت ها هم بی بهره بودند.
در سال 93 بعد از گذشت سه سال از پیوستن هندورابی به کیش این جزیره همچنان از امکانات رفاهی و برنامه پیشرفت و گسترش برخوردار نبود. با سفر دکتر روحانی به جزیره کیش و بازدیدد از جزیره هندورابی دستور پیشرفت و گسترش این جزیره توسط رییس جمهور صادر شد. طرح توسعه هندورابی به عنوان نخستین جزیره پس از پیروزی انقلاب اسلامی در برنامه سازمان منطقهه آزاد کیش قرار گرفت تا با پیشرفت و گسترش گردشگری به یکی از ظرفیت های ارزشمند اقتصادی کشور تبدیل شود.
پیشرفت و گسترش هندورابی با رویکرد حفظ طبیعت آغاز شد و قرار شد این جزیره به عنوان جزیره آرامش وارد زمینه گردشگری شود. با این تفکر طرح جامع جزیره هندورابی به دستت متخصصان و کارشناسان ماهر داخلی و خارجی تدوین شد تا جزیره هندورابی بر اساس برنامه ای هدفمند با ایجاد ساختارهای گردشگری وارد چرخه اقتصادی کشور شود.
ایجاد زیر ساخت ها اولین قدم در معرفی یک منطقه است. با این هدف فرودگاه و بندر هندورابی با تاکید بر حفظ محیط زیست یا طبیعت آماده شد تا اولیه ترین امکانات رفت و آمد گردشگران درر این جزیره آماده شود.
تامین آب و برق نیز از جمله زیر ساخت هایی است که علاوه برتامین رفاه خانواده های ساکن در جزیره هندورابی لازمه پیشرفت گردشگری و به عنوان زیر ساخت این صنعت مطرح است اما درر تمام این ساخت و سازها حفظ محیط زیست محور اصلی برنامه ها بود زیرا هندورابی قرار شده به عنوان جزیره آرامش و با رویکرد طبیعت گردی پیشرفت و گسترش یابد.
در پیشرفت این جزیره عدم بکارگیری آلاینده های زیست محیطی تا آنجا پیش رفته که تمامی مصالح بکار گرفته شده در این جزیره مرجانی با رویکرد حفظ محیط زیست بدون آلاینده های کربنی است. جابجایی بیش از شصت هزار قطعه مرجان در مسیر احداث بندر این جزیره نیز شاهدی بر این ادعا ست که با وجود افزایش زمان ساخت پروژه، اما بدلیل اهمیت حفظ این طبیعت جدید و زیبا در روند پیشرفت هندورابی مد نظر قرار گرفت و اجرایی شد.
نکته جالب توجه در رعایت دقیق مسائل زیست محیطی ساخت خیابانهای هندورابی بدون آلاینده های زیست محیطی و حتی با حفظ فراز و فرود مسیرها است تا این جزیره آرام همچنان تازهه بماند و گردشگر در سفر به این جزیره به دور از شلوغی شهری، آرامش واقعی را تجربه کند. امکانات اقامتی جزیره هندورابی شامل یک هتل و کمپ چادری، مجموعه پذیرایی هتل و یک چادر بزرگ پذیرایی، سافاری، تفریحات دریایی، باگی ، شتر سواری و دیگر امکاناتی است که اگر کمی با دقت به آن بنگریم متوجه این موضوع می شویم که هر آنچه در هندورابی قرار دارد بر مبنای گردشگری آرامش و اسکان موقت است.

کاری که در نوروز 96 شاهد آن بودیم و بسیار مورد استقبال میهمانان و گردشگران تور کیش قرار گرفت و شاید اگر شرایط جوی نامناسب نبود از نظر میزان استقبال گردشگران امروز شاهد یک رکورد در هندورابی بودیم بیش از یک هزار نفر در مدت هشت روز در قالب تورهای روزانه و تورهای اقامت شبانه از جزیره هندورابی دیدن کردند و به گفته بسیاری از گردشگران، این سفر تجربه ای جالب برای رهایی از مشغله های زندگی و بهره گیری از مواهب طبیعی این جزیره بدیع و دوست داشتنی برای رسیدن به آرامش بود.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما