ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر یکی از بزرگترین پارک های جنگلی اطراف تهران به شمار می رود. هدف از احداث این پارک در وهله نخست کمک به پاکسازی و تصفیه هوای شهر تهران بوده است. این پارک جنگلی که در آزاد راه تهران-کرج واقع شده، به دلیل نزدیکی به تهران و نیز راه های متنوع دسترسی مورد استقبال مردم بسیاری قرار دارد. همچنین نزدیکی پارک جنگلی چیتگر به شهر تهران و وجود امکانات متعدد در آن سبب شده تا در تمام فصول سال، علاقمندان زیادی این پارک را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کنند. وجود گونه های گیاهی متنوع شامل انواع درختان و درختچه ها، گونه های بوته ای و علفی جلوه بسیار زیبایی به این پارک بخشیده است. چندین گونه پستاندار و پرنده نیز در این پارک جنگلی به چشم می خورد.

 

درباره پارک جنگلی چیتگر

 پارک جنگلی چیتگر با وسعتی در حدود 1450 هکتار یکی از بزرگترین عرصه های پر درخت در غرب شهر تهران محسوب می شود. ایده اصلی در احداث چنین پارک جنگلی عظیمی، نقش آن در تصفیه و پاکسازی هوای تهران بوده است. دلیل این امر نیز وزش بادهایی از سمت غرب به سمت شهر تهران می باشد. پارک جنگلی چیتگر از جنوب به آزادراه تهران-کرج، از شمال به اراضی چیتگر، از شرق به منطقه خرگوش دره و از غرب به پیکان شهر محدود می شود. یکی از نکات جالب در مورد پارک جنگلی چیتگر این است که فاقد هرگونه نهر یا چشمه جاری می باشد و آبرسانی به این محدوده عظیم توسط انشعاباتی از آب خامی صورت می گیرد که از سد کرج به سمت تصفیه خانه های تهران در جریان هستند. علاوه بر این آب حاصل از چاه های حفرشده در این پارک نیز در آبرسانی به پارک نقش دارد. پوشش گیاهی پارک جنگلی چیتگر ار تنوع قابل توجهی برخوردار بوده و شامل انواع گونه های درخت و درختچه، بوته ها و گونه های علفی می باشد. پوشش درختی این پارک در حدود 734 هکتار است که 53% از این سطح یعنی در حدود 390 هکتار توسط درختان سوزنی پوشیده شده است. این میزان حدوداً 48% از مساحت کل این پارک را شامل می شود. از درختان سوزنی برگ پارک جنگلی چیتگر می توان به انواع گونه های کاج و سرو اشاره کرد. همچنین پهن برگ این پارک نیز حدود 344 هکتار یعنی در حدود 42% از مساحت کل پارک را به خود اختصاص می دهند. از جمله این درختان می توان به گونه هایی نظیر انواع بلوط، اقاقیا و زبان گنجشک اشاره کرد. در قسمت غربی پارک جنگلی چیتگر باغی وجود دارد که به کشت گیاهان دارویی نظیر آویشن، کنگر، ختمی، بومادران و ... اختصاص دارد. از جمله گونه های حیوانی موجود در پارک نیز می توان به قوچ، میش و طاووس اشاره کرد.

 

تاریخچه پارک جنگلی چیتگر

 پارک جنگلی چیتگر در اراضی ای ایجاد شده که پیش از آن جزء اراضی مرتعی محسوب می شدند. در سال 1345 شمسی سازمان جنگل ها و مراتع کشور تصمیم به احداث این پارک در محدوده ذکر شده می گیرد.

 

اطلاعات گردشگری پارک جنگلی چیتگر

 پارک جنگلی چیتگر در حاشیه غربی شهر تهران قرار دارد. ساده ترین راه دسترسی به این پارک استفاده از آزاد راه تهران-کرج واقع در حاشیه جنوبی پارک می باشد.

همچنین از طریق مسیرهای فرعی منشعب شده از بزرگراه همت که در حاشیه شمالی پارک واقع شده نیز می توان به پارک جنگلی چیتگر وارد شد. همچنین با استفاده از خط 5 متروی تهران (خط تهران-کرج) و دو ایستگاه آن به نام های ایران خودرو و چیتگر نیز می توان خود را به پارک جنگلی چیتگر رساند. علاوه بر طبیعت زیبا و امکان طیبعت گردی در این پارک جنگلی، امکانات تفریحی دیگری نظیر پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و نیز مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک طراحی شده و در اختیار مراجعان قرار دارد. همچنین وجود تعدادی غرفه فروش مواد خوراکی و آشامیدنی، غرفه های اجاره دوچرخه، آلاچیق، منقل های پیش ساخته و نیز دستشویی عمومی اسباب آسایش هرچه بیشتر مراجعان را فراهم کرده است. از جمله نکات بسیار مهمی که انتظار می رود گردشگران در پارک رعایت کنند، احتیاط در مورد روشن کردن آتش در این پارک می باشد. چراکه بی احتیاطی های انجام گرفته توسط برخی مراجعان سبب بروز موارد آتش سوزی در این پارک شده است. خوشبختانه طی چند سال گذشته یک ایستگاه آتشنشانی در مجاورت پارک جنگلی چیتگر به بهره برداری رسیده است.

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما