ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وضعیت قرمز این روزهای صنعت گردشگری کیش

 

وضعیت قرمز این روزهای صنعت گردشگری کیش

 

جشنواره تابستانی کیش مثل همیشه پابرجاست اما یک چیز کم است. رونقی در بازار وجود ندارد. این را می‌توان از قیمت تورهای مختلف برای سفر به کیش پی برد. تورهایی که تا سال قبل در مدت مشابه از مرز هشتصد هزار تومان گذشته بود و به نوعی با نرخ تورهای دبی و ترکیه رقابت می کرد این روزها هزینه تور کیش کاهش یافته اما باز هم مسافر چندانی تمایل به رفتن به این جزیره را ندارند.
آن طور که شنیده می شود وضعیت اقتصادی کیش تعریفی ندارد. جزیره ای که اگر تمام اقتصاد کشور دچار مشکل بود اما رونقی نسبی در آن به چشم می خورد این روزها در رکود شدید فرو رفته تا جایی که اغلب فعالان اقتصادی این جزیره به فکر بستن چمدان خود برای رفتن از این جزیره و شروعی برای کسب و کاری جدید در جایی دیگر هستند.
هر چند که این شنیده ها کمتر به تایید مسئولان مناطق آزاد و حتی منطقه آزاد کیش می‌رسد اما گشتی کوچک در بازارهای این جزیره در این روزها بیانگر همه چیز است.
از سویی دیگر خبر می‌رسد وضعیت بودجه ای منطقه نیز برای نوسازی جزیره هم مناسب نیست. در حال حاضر اغلب پیمانکاران فعال در جزیره کیش بیشتر از هشت ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. به طور مثال در حال حاضر از آذرماه سال گذشته تا به امروز حقوق پیمانکاران و مشاوران پروژه های عمرانی جزیره کیش پرداخت نشده است.
این در حالی است که همچنان فعالیت های توسعه و پیشرفت دراین منطقه بدون پرداخت مبلغی ادامه دارد. به طور مثال کار احداث ترمینال مسافری فرودگاه کیش که به اعتراف مسئولان پس از فرودگاه امام خمینی تهران بزرگترین فرودگاه محسوب میشود همچنان بدون پرداخت حقوق کارگران و پیمانکاران در حال فعالیت است.
مدیر عامل منطقه آزاد کیش آبان‌ ماه سال قبل در حاشیه برگزاری نمایشگاه هوایی با بیان این که در بخش حمل و نقل سرمایه‌گذاری های عمده‌ای در زمینه بندری و فرودگاهی کیش انجام شده بیان کرد: در حال حاضر مشغول احداث ترمینال مسافری فرودگاه کیش هستیم که پس از فرودگاه امام بزرگترین ترمینال است که برای چهار و نیم میلیون نفر مسافر برنامه ریزی شده است.
مونسان با اشاره به این که بیشتر از چهار هزار میلیارد ریال در قسمت فرودگاهی هزینه شده از به نتیجه رسیدن ترمینال در سال جاری خبر داد و اظهار داشت:‌ در حال تعمیر روش و تعریض باند جنوبی فرودگاه کیش هستیم که پس از بهره‌ برداری تنها باند استاندارد کشور است که هواپیماهای A380 در آن می‌توانند نشست و برخواست کنند.

طبق قول مدیر عامل منطقه آزاد کیش باید هر لحظه در انتظار اعلام به نتیجه رسیدن ترمینال مسافری فرودگاه این جزیره و تعریض باند جنوبی فرودگاه بود که خبر می‌رسد پروژه‌های مورد نظر در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند و سرعت جریان ساخت و ساز آنها کمتر شده است.
آنچه سبب این اتفاق شده است، پرداخت نکردن به موقع حق و حقوق کارکنان توسط کارفرما (منطقه آزاد کیش) است. مسئله‌ای که پیمانکاران پروژه‌های عمرانی را دچار مشکل کرده و علاوه بر جریان احداث طرح‌ها، پرداخت حقوق کارکنان را نیز دچار وقفه‌های طولانی کرده است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد توسعه قسمت های مختلف این جزیره در ماه های آینده کاملا متوقف شوند و در این بین بسته شدن کسب و کارهای فعلی فعال در کیش نیز تهدیدی جدی است که باید به آن توجه ویژه ای گردد. چرا که این جزیره از فعالترین مناطق آزاد کشور به شمار می آید که ویرانی آن قطعا عواقب خوشایندی برای اقتصاد کشور در بر نخواهد داشت. با این حال پیش بینی می‌شود به نتیجه رسیدن پروژه‌های عمرانی این جزیره از جمله بندرگاه، رینگ، پست فشار قوی تا اطلاع ثانوی انجام نشدنی است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما