ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقش رستم شیراز

 نقش رستم آثار به جا مانده از دوران ایلامی و هخامنشی است که بواسطه شکوه و عظمت بناها به نقش رستم مشهور شده بودند . برخی از تاریخ شناسان معتقدند مقبره داریوش اول و دوم و خرگز در قله این کوه ها قرار دارند . در حدود چهار کیلومتر از کوه حاجی آباد در شمال تخت جمشید، بناهای تاریخی متعلق به شاهان ایلامی و هخامنشی و ساسانی وجود دارند که به خاطر عظمت و بلندی شان نقش رستم نامیده می شوند. در قله این کوه، چهار مقبره قرار دارند که تصور می شود مقبره های خرگز، داریوش اول و داریوش دوم هخامنشی باشند.

 در نخستین بخش از  برجسته کاری سنگی  که در سمت  پایینی کوه حکاکی گردیده ، نارسی فرزند  شاپور اول در حالی به تصویر کشیده شده است که  در حال دریافت حلقه  پادشاهی که نماد آناهیتاست ، در این حکاکی ، مدل لباس، تاج، آرایش مو، جواهرات و نوارهایی که به قوزک پا بسته شده اند، با جزییات هر چه تمام تر نقش بسته .  

 نقش  دوم که در زیر مزار  داریوش کبیر کار شده ، دو تصویر را به نمایش میکشد که در یکی از این تصاویر بهرام دوم در حال نبرد با دشمنانش نقش بسته و تصویر بعدی نیز که با یک خط نازک از آن جدا شده بسیار شبيه به تصویر دیگر است

 نقش سوم  شامل بزرگترین و باشکوه ترین  کنده کاری دوره ساسانی در نقش رستم می باشد واین تصویر پیروزی شاپور اول بر رومیان را به تصویر میکشد که سوار بر اسب و فرمانروای رم پست سر وی در حال تعظیم است

 نقش چهارم ، پیروزی هرمز دوم، شاه ساسانی را به نمایش میکشد و نقش پنجم  پیروزی بهرام دوم و نقش ششم نشست وی را با درباریان و وزیرانش به تصویر کشیده  است .

 نقش هفتم  ، آرتاگزرگس را به تصویر کشیده  که در حال دریافت حلقه پادشاهی از اهورا مزدا میباشد . 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما