ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

كاخ بئیلربئیی استانبول

   كاخ  بئیلربئیی در سال 1861 به  فرمان  امپراطور عبدوالعزیز به جای یک كاخ چوبی ساخته شد. ساخت آن چهار سال طول کشید و پنج هزار  کارگر در ساخت آن همكاری  کردند ، معمار آن بالیان بود.در ناحيه  خارجی و دکوراسیون داخلی به همراه شیوه تزئینی غرب از موتیف های ترکی و شرق نیز استفاده شده و تلفيقی  از هنر شرق و غرب است.

  از آنجا که سلطان عبدوالعزیز به دریانوردی و دریا علاقه زیادی داشت در فضاي  پایینی كاخ از تابلوهای دریا و کشتی (دنیز و گئمی ) به فراوانی  استفاده شده است.

   این كاخ دو طبقه از بيست و شش  اتاق ، شش سالن و شش حمام تشکیل می شود و همه  اشیا مثل مبلمان های اتانتیک ، قالیها ، پرده ها و دیگر اشیا اوریجینال باقی مانده اند. از جاهایی که جلب دقت می کند تزئینات جبهه طرف بسفر ، باغچه های تمیز ، سالنی که وسطش حوضی هم است و پله های اسپایرال است. در حیاط پشتی یک حوض یزرگ ، تراسها و اسطبل اسبها که نمونه با ارزش و زیبایی از اسطبلها در آن دوره است.

   این كاخ تا سال 1970 به شكل  فعال بود و از آنجا که كاخ تابستانی بوده و تجهيزات و سازو كار  سردکنی نداشته در وسط سالن ملاقات حوض بزرگی بنا شده تا هم خنک کند و مانع  از شنیده شدن سخنان ملاقات هم باشد .

   در ناحيه ساحلی در دو كاخ کوچک که براي دیدن منظره بسفر بوده مهمانان  بزرگی مانند  همسر امپراطور ناپلئون سوم خانم ایوگئنیه در سال 1869 ، امپراطور اتریش فرانس جوزف ، شاه ایران ناصرالدین شاه ، کرال 3 نیکولاس روسیه  در سال  1936 ، امپراطور عبدوالمید دوم بعد از افتادن از تخت قدرت و رفتن به سلانیک زمانی که جنگ بالکان روی داد به این كاخ آورده شد و همینجا وفات کرد.

 

برگرفته از : http://istanbulmetropolitan.blogfa.com/cat-107.aspx

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون
اطلاعات مفيدي بود
استفاده كردم

شفيع
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما