ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طرح شهر گردشگر یک نگرش جدید در حوزه گردشگری ایجاد می کند

 

طرح شهر گردشگر یک نگرش جدید در حوزه گردشگری ایجاد می کند

 

بخش دوم نشست هم‌اندیشی مدیران ‌کل و معاونان گردشگری و صنایع دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با موضوع تشریح شهر گردشگر در سالن فجر سازمان میراث‌فرهنگی تشکیل شد.

به نقل از میراث آریا، محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست اظهار داشت: در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری امسال که بهمن‌ماه تشکیل خواهد شد، ایران به معنای خاص معرفی می‌شود و باید بر روی محصولات تازه گردشگری تبلیغ کنیم.

وی در ادامه اضافه نمود: در نمایشگاه گردشگری امسال قرار است استان‌ها به‌جای معرفی نه تنها به معرفی جاذبه‌های استانی نپردازند بلکه ایران باید معرفی شود. استان‌ها تنها بر روی معرفی یک تعداد از محصولات گردشگری تمرکز نکنند بلکه ظرفیت‌های پنهان در هر استان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

محمد محب‌خدایی بیان کرد: به طور مثال در استان‌هایی مانند اردبیل گردشگری زمستانی باید به‌طور ویژه معرفی شود و در این خصوص نیازمند مشارکت تمام دستگاه‌ها اعم از فرمانداری، شهرداری و استانداری‌ها هستیم.

سپس معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تشریح شهر گردشگر پرداخت و اظهار داشت: در شهر ایده‌آل مدیریتی که انجام می‌شود مدیریت هزینه است و تمام خدمات تکلیفی است اما در شهر گردشگر، علاوه بر جامعه شهروند، جامعه گردشگر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و مدیریتی که انجام می‌شود مدیریت درآمد است، به‌گونه‌ای که در شهر گردشگر بیمارستان شهر ایده‌آل به یک ظرفیت در توسعه گردشگری سلامت مبدل می‌شود.

او سپس به ویژگی امنیت در شهر گردشگر اشاره کرد و بیان کرد: در شهر گردشگر امنیت شبانه روزی است و چون در شهر گردشگر، گردشگر تمایل دارد که از تمام جاذبه‌ها و دیدنی‌های شهر بازدید کند، امنیت شبانه‌روزی است تا فرصت بهتر برای بازدید گردشگران از دیدنی‌های شهر به وجود آید و همچنین افزود، اگر می‌خواهیم در حوزه گردشگری پیشرو باشیم و تحول ایجاد کنیم باید یک تحول در نگرش و برنامه‌ریزی‌های حوزه گردشگری داشته باشم.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: در شهر گردشگر شاخص‌هایی مانند تاکسی گردشگری و پلیس گردشگر فعال است و در حتی شهربازی و پارک‌ها هویت هر شهر به چشم می‌آید تا حتی کودکانی که از این پارک استفاده می‌کنند تصویری از هویت آن شهر در ذهنش شکل گیرد. سپس به ضرورت‌ها و شاخص‌های پیشرفت گردشگری و افزایش گردشگر خارجی به کشور اشاره کرد و اضافه نمود: برای جذب بیست میلیون گردشگر خارجی در سال 1404 بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله نظام باید سهم هر استان مشخص شود و تنها نباید بر روی چند استان خاص تمرکز کرد.

محمد محب خدایی بیان کرد: برای اینکه شاخص باشیم باید رویدادمحور باشیم؛ چرا که ما یک کمک اقتصادی برای سایر دستگاه‌ها هستیم و می‌توانیم در ایجاد اشتغال و درآمدزایی نقش مهمی را ایفا کنیم به تشریح طرح 1+5 پرداخت و اظهار کرد: در این طرح هر ایرانی مقیم خارج از کشور با معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران می‌تواند گردشگران را برای سفر به ایران ترغیب کند و به ازای جذب هر پنج گردشگر خارجی یک بلیت رایگان سفر به ایران به او هدیه داده شود. استان‌ها می‌توانند از این پلان بر اساس ظرفیت‌هایی که در هر استان وجود دارد و نیز تعلقات و وابستگی‌های افراد به استان‌های محل زندگی خود استفاده بهینه کنند.

محب خدایی سپس به نمونه‌هایی از شهر گردشگر در ایران پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر برخی از شهرهای ایران مانند سرعین و کیش بر اساس شاخصه‌های شهر گردشگر رفتار می‌کنند چرا که در این شهرها مدیریت و برنامه‌ریزی‌ها بر اساس ظرفیت‌های گردشگری است.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی محمد محب خدایی اظهار داشت: هدف اصلی از طرح شهر گردشگر ایجاد یک نگرش جدید و تحول در حوزه گردشگری است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما