ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روستای ابیانه - بافت تاریخی

 در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز در دامنه کوه کرکس ،روستایی وجود داردکه ابیانه نام دارد. روستای ابیانه معماری بومی و زیبایی و همچنین بناهای تاریخی زیادی دارد و  روستایی استثنایی به شمار می رود .

 محل قرار گرفتن روستای ابیانه بر دامنه کوه است و به سمت بالا از شیب رشد میکند. درسمت شمالی این روستا قلعه هایی به نامهای قلعه هرده و قلعه پل وجود دارد، در قسمت جنوبی روستا بعداز بالا رفتن از بستر رودخانه ( قسمت باغها ) قلعه ایی به نام هامونه نیز قرار دارد. این طرز قرار گرفتن به موقع خطر از نظر موقیعتهای جغرافیایی دارای امتیاز است واین موضوع به دلایلی مانند تسلط روستا بر دشت و همچنین پناه گرفتن درون کوه و دفاع طبیعی حائز اهمیت است .

 بافت روستا به شکل خطی است و در امتداد نهرِ اصلیِ است. با بهره بردن از شیب زمین باغها و کشتزارهای جنوب ، می توانند از آبهای سطحی استفاده کنند.به دلیل  شکل طبیعی منطقه ای خاصی که ابیانه در آن واقع شده است امکان ساخت و سازبه هر شکلی را نمیدهدو به پیرامون همین مطلب بناها در دامنه صخره ای تپه قرار گرفته اندو حیاط در آنها دیده نمی شود .

 روستا ابیانه بر روی شیب کوه واقع شده است و همین باعث شده که از وزش بادهای شدید در امان باشد.برای حفظ کردن بنا ها در برابر فشارهای جانبی و کنترل حرارت، این مسئله نقش بسزایی دارد .

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما