ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دیدنيهاي شیراز

 

تخت جمشید شیراز

 تخت جمشید در ارتفاعات کوه های سنگی در مجاورت فلات مرو دشت تمدن سترگ و پر عظمت ایران باستان را به رخ بینندگانش میکشد . اولین بناهای تخت جمشید در سالهای 521 قبل از میلاد توسط داریوش بزرگ ساخته شد و تا اتمام کامل حدود 150 سال به طول انجامید . ورودی تخت جمشید دو پلکان شامل صد و ده پله میباشد و در ورودی آن دروازه بزرگ قرار دارد . در جلوی دروازه دو گاو نر بالدار با سر انسان نصب شده است .

 تخت جمشید دو خروجی دارد ، خروجی جنوبی و خروجی شرقی . که حروجی شرقی به کاخ مشهور آپادانا منتهی میشود . وسعت تخت جمشید بالغ بر صد و بیست و پنج هزار تومان میباشد که کاخ های متنوع ، خزانه حکومتی ، ستاد فرماندهی ارتش و.. را شامل میشده

 


 

نقش رستم شیراز

 نقش رستم آثار به جا مانده از دوران ایلامی و هخامنشی است که بواسطه شکوه و عظمت بناها به نقش رستم مشهور شده بودند . برخی از تاریخ شناسان معتقدند مقبره داریوش اول و دوم و خرگز در قله این کوه ها قرار دارند . در حدود چهار کیلومتر از کوه حاجی آباد در شمال تخت جمشید، بناهای تاریخی متعلق به شاهان ایلامی و هخامنشی و ساسانی وجود دارند که به خاطر عظمت و بلندی شان نقش رستم نامیده می شوند. در قله این کوه، چهار مقبره قرار دارند که تصور می شود مقبره های خرگز، داریوش اول و داریوش دوم هخامنشی باشند.

 در نخستین بخش از  برجسته کاری سنگی  که در سمت  پایینی کوه حکاکی گردیده ، نارسی فرزند  شاپور اول در حالی به تصویر کشیده شده است که  در حال دریافت حلقه  پادشاهی که نماد آناهیتاست ، در این حکاکی ، مدل لباس، تاج، آرایش مو، جواهرات و نوارهایی که به قوزک پا بسته شده اند، با جزییات هر چه تمام تر نقش بسته .  

 نقش  دوم که در زیر مزار  داریوش کبیر کار شده ، دو تصویر را به نمایش میکشد که در یکی از این تصاویر بهرام دوم در حال نبرد با دشمنانش نقش بسته و تصویر بعدی نیز که با یک خط نازک از آن جدا شده بسیار شبيه به تصویر دیگر است

 نقش سوم  شامل بزرگترین و باشکوه ترین  کنده کاری دوره ساسانی در نقش رستم می باشد واین تصویر پیروزی شاپور اول بر رومیان را به تصویر میکشد که سوار بر اسب و فرمانروای رم پست سر وی در حال تعظیم است

 نقش چهارم ، پیروزی هرمز دوم، شاه ساسانی را به نمایش میکشد و نقش پنجم  پیروزی بهرام دوم و نقش ششم نشست وی را با درباریان و وزیرانش به تصویر کشیده  است .

 نقش هفتم  ، آرتاگزرگس را به تصویر کشیده  که در حال دریافت حلقه پادشاهی از اهورا مزدا میباشد . 

 


 

پاسارگاد شیراز

 مجموعه تاریخی پاسارگاد اولین پایتخت هخامنشی است که در 135 کیلومتری مسیر شیراز به اصفهان و در کنار روستای مادر سلیمان قرار دارد . این شهر بوسیله کورش بزرگ بنا شده و همانطور که از نامش پیداست اردوگاه پارسیان به حساب میامده . وسعت منطقه اصلی این بنا حدود صد و شصت هکتار بوده و یک منطقه طبیعی بالغ بر هفت هزار هکتار فضای اصلی را در برگرفته .

آرامگاه کورش بزرگ ، آرامگاه کمبوجیه ، محوطه مقدس و کاروانسرای مظفری از مشهور ترین آثار مجموعه پاسارگاد هستند 

 


 

حافظیه

 

 حافظیه همانطور که از نامش پیداست مزار شاعر غزلسرای ایران حافظ شیرازی است . این آرامگاه همواره مورد توجه علاقمندان هنر ، ادب و فرهنگ بوده و علاوه بر دوستداران این شاعر بزرگ ، علاقمندان به جاذبه های گردشگری نیز از بازدید کنندگان حافظیه هستند . برای اولین بار شصت و پنج سال بعد از وفات  حافظ محمد یغمایی وزیر وقت حاکم پارس بنایی گنبدی شکل را به عنوان یادبود بنا کرد و سپس این بنا بوسیله نادر شاه ، کریم خان  شاه عباس صفوی  و.. تکمیل گردید تا بالاخره در سال 1315 توسط مرحوم حکمت بنای کنونی با یک معماری زیبا ساخته شد .

 مساحت بنای حافظیه در حدود 2000 متر مربع بوده و چهار در یکی در جنوب دو تا در غرب و یکی در شمال غربی وجود دارد . اصلی ترین قسمتهای بنا صحن شمالی ، صحن جنوبی و تالار حافظیه میباشد . 

 


 

باغ ارم شيراز

 باغ ارم یکی از نمونه های کامل سبک معماری قاجاریه است . این بنا در زمان ناصرالدین شاه بنا شده و در نوع معماری پیروی مشهودی از ساختمانهای دوره زندیه و صفویه دارد  

 بنای اصلی باغ ارم که در حال حاضر موجود است  در سمت مغرب باغ قرار دارد. این بنا ی سه از نظر  معماری، نقاشی، حجاری، کاشی کاری و گچ‌ بری شاهکاری از معماری دوره قاجار به حساب میاید . طبقه همکف  را  یک تالار اصلی به نام حوضخانه تشکیل میدهد . دو طرف این حوضخانه دو راهرو ساخته شده  که به  پله‌های طبقع بالا منتهی میشوند  . در دو طرف راهروها نیز دو سالن بزرگ وجود دارد . کنار  سالن ضلع جنوبی آشپزخانه ای  بزرگ موجود است  . طبقه دوم بنا در وسط ایوانی بزرگ با دو ستون بلند دارد. در پشت ایوان یک سالن بزرگ واقع است و دو جانب آن دو راهرو می‌باشد که بالای آن دو گوشوار است و چهار اتاق نیز در طرفین راهروها است.

 در ضلع جنوبی این طبقه هم در بالای آشپزخانه طبقه زیرین یک آشپزخانه وسیع و به همان اندازه وجود دارد. طبقه سوم در وسط دارای یک سالن بزرگ مانند  سالن طبقه دوم است و در دو طرف این سالن دو راهرو وجود دارد .. دو ایوان نیز در دو طرف همانند ایوانی‌های طبقه دوم و درست بالای آنها وجود دارد . بالای آشپزخانه طبقه دوم در طبقه سوم به صورت تراس بنا شده .

 هشت باب اتاق هم در جنوب ضلع شمالی عمارت اصلی و چسبیده به آن وجود دارد. این اتاق ها در سال های اخیر ترمیم شده که کارهای مدیریت باغ در آنها انجام میشود .

 اما به لحاظ گیاه شناسی درختان باغ ارم را می‌توان به دو دسته درختان غیر مثمر و درختان مثمر دسته بندی کرد

 درختان غیر مثمر باغ ارم: سرو ناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بید مشک، سپیدار، و اکالیپتوس.

 درختان مثمر باغ ارم : انار، ازگیل، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، به و گلابی.

 


 

آرامگاه سعدی شيرازی

 کنار باغ دلگشای شیرازی مردی آرمدیه است که آوازه شعرش مرزها را در نوردیده

بنی  آدم  اعضای  یکد یگرند                         که در آفرینش ز یک گوهرند

 چو عضوی به درد آورد روزگار                         دگر عضو ها  را نماند   قرار

  سعدیه یا آرامگاه سعدی در شمال شرق شیراز قرار گرفته . این مکان همان حاییست که سعدی سالهای واپسین عمر را آنجاسپری کرد . محمد صاحبدیوانی وزیر آباقاخان اذولین فردی بود که برای مزار سعدی بنایی به پا کرد اگرچه بعدها یعقوب ذوالقدر این بنا را کاملا ویران ساخت اما کریمخان زند دستور ساخت بنایی مجلل را برای مقبره سعدی بنایی داد .. طبقه پایین دارای راهرویی بود که پلکان طبقه دوم از آنجا آغاز میشد . در دو طرف راهرو دو اطاق کرسی دار بنا گردیده بود . در اطاقی که سمت شرق راهرو قرار داشت ، مزار  سعدی بود. قسمت غربی راهرو نیز موازی قسمت شرقی، متشکل از  دو اطاق می‌شد، که بعدها شوریده شیرازی در اطاق غربی این قسمت به خاک سپرده شد  شد. طبقه بالای بنا  هم مثل  طبقه زیرین بود، با این تفاوت که بر روی اطاق شرقی که مزار سعدی در آنجا بود، به احترام شیخ اطاقی ساخته نشده بود و سقف آن به اندازه دو طبقه ارتفاع داشت

 مزار سعدی بعدها  توسط فتحعلی خان صاحبدیوان نیز بازسازی گردید  چند سال بعد نیز حبیب الله خان قوام الملک این بازسازی را تکمیل کرد . بنایی که در زمان کریمخان ساخته شده بود تا سال ۱۳۲۷ پا بر جا بود . در سال ۱۳۲۹ با همت  علی اصغر حکمت بنای جدید  با اقتباس از کاخ چهل ستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی توسط محسن فروغی ساخته شد.

 رواق ، حوض سکه ، حوض ماهی و قنات به همراه محوطه اصلی مهمترین اجزا سعدیه هستند .

 


 

باغ دلگشای شیراز

باغ دلگشای شیراز در شمال شرقی شیراز و در کنار آرامگاه شاعر پر آوازه ایران سعدی شیرازی قرار دارد.باغ دلگشا از اب قنات منطقه سیراب میشود و به لحاظ پوشش گیاهی نمام باغ مملو از درختان نارنج و یا پرتقال  است .این باغ از قدیم شهرت خاص خود را داشته و در دوران قاجاریه نیز بنای زیبایی در آنساخته شده.

 


 

 باغ جهان نما شیراز

  در کنار مزار خواجه شیراز باغ زیبایی قرار دارد که به باغ چهان نما مشهور است . این باغ از قدیم الایام به زیبایی و سرسبزی شهره بوده چنانچه مورخان از قزن هشتم به زیبایی و آبادانی این باغ اشاره کرده اند . چنانچه  ابن عربشاه  تاریخ نویس  عصر تیمور در عجایب المقدور این باغ را "زینت الدنیا" نام نهاده .

  کریم خان زند در این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشی کرد  و بنای کوشک را در آن ایجاد کرد و سپس به آبادانی دور و بر کوشک پرداخت . در جنوب کوشک  آبنمایی بوده  که فواره آن هنوز باقیست .

  این آبنما از جلوی ضلع جنوبی شروع  و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجار و در انتهای ضلع جنوبی اقرار گرفته خاتمه میابد  .

 


 

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام همانطور که از نامش پیداست یکی از باغهای معروف نارنج شیراز است که  به خاندان قوام الملک تعلق داشته  . بنای اصلی  نارنجستان برای کارهای اداری به عنوان  دیوانخانه و مکانی برای تشکیل جلسات و نشستهای عمومی و همچنین دور هم نشینی های سران قاجار به کار میرفته . خاندان قوام الملک  از طایفه های پر قدرت قاجاریه بودند  که چندین قرن قدرت را در شهر هاي فارس در دست داشتند  .

بنای  نارنجستان از آنجاییکه دارای آیینه کاریها ، نقاشیها ، گچکاریها ، و منبت کاریهای زیبایی در آن به کار رفته دارای ارزش معماری خاص خود میباشد .ایوان یا تالار آینه در وسط و اتاقهای در چپ و راست آن به صورت قرینه وجود دارند حتی سنگهای پایین دیوار هم به صورت قرینه تراشیده شده اند . بر روی  این سنگها طرح هایی  از شیر، مقبره و سربازان هخامنشی و.. نقش بسته  .

 کف ایوانهای این بنا با با کاشیهای زیبا کاشی کاری شده  و دیوار ایوانها نیز دارای گچ بریهای زیباست .این ساختمان  دو متر از کف حیاط بالاتر است و شالوده اصلی بنا آجری است است.سقف ساختمان هم دارای طرح ها و نقاشیهای زیباست.ابراهیم خان قوام الملک در سال 1345 این میراث ارزشمند را به دانشگاه شیراز هدیه داد  و امروزه تحت عنوان  موزه نارنجستان که وابسته به دانشکده هنر معماری شیراز است مورد بازدید علاقمندان قرار میگیرد  

 


 

ارگ کریمخان شیراز

ارگ كريمحان همانطور كه از نامش پيداست ، کاخ  پادشاهی کریم خان زند فرمانروای  شیراز بوده است که در سال 1180 ه. ق. به دستور او بنا شده.کریم خان زند برای بنای این کاخ زبده ترین هنرمندان را نزد خود خواند تا عمارتی  با کاربری اداری ، نظامی و همچنین مسکونی برای سکونت شاه بنا کنند  .  از آنجاییکه  ارگ کریمخان ؛ خانه و محل سکونت او بود  باید از دارای  امنیتی بالایی میبود . از این رو  دیواره های بیرونی که شبیه  دیوارهای قلعه نظامی ساخته شده ، بسیار بلند است و ارتفاع آن به حدود پانزده متر میرسد  . دیوارها به صورت مخروط ناقص ساخته شده  و قطر دیوار  در پایین به حدود سه  متر و در بالا به کمی کمتر از سه  متر می رسد.

در قسمت بالای دیوار، برجک نگهبانی  ساخته شده  که سربازان آنجا مستقر میشدند .. تیرکش هایی نیز در این دیوار دیده شده بود  که بعضی از آنها کوچک بوده  و شکل  مورب داشته که محل جاسازی  تفنگ و اسلحه بوده است. سوراخ های بزرگتری نیز وجود دارد که برای  راندن دشمن ایجاد شده بوده .

 

سردر ارگ

 قسمت  شرقی ارگ کریمحان ، دیوار بلندی است که درب ورودی در میان آن قرار گرفته . بالای سردر ورودی، تصویری  از نبرد  رستم و دیو سفید با  کاشی های هفت رنگ لعابدار توسط هنرمندان کاشیکار طرح شده . حمام اختصاصی شاه ، راهرو و محل اسقرار  نگهبانان هم در پشت همین دیوار ایجاد شده . در جلو این ایوان نیز دو ستون چوبی وجود دارد  و یک حوض چهارگوش در جلو ایوان وجود دارد .

 

فضای داخلی ارگ

 اصلی ترین مضالح به کار رفته برای دیوارها ی ارگ سنگ است و برای باقی  بنا ، خشت پخته به کار گرفته شده . تزیینات داخلی، مانند  قاب ها، ازاره هایی از سنگ مرمر یزد و تبریز و آیینه های بزرگی از روسیه، ترکیه عثمانی و اروپاست. نقاشی قسمت های بالا و سقف اتاق ها با آب طلا و لاجورد و رنگ های گیاهی و معدنی، رنگ آمیزی شده اند. نقش های اطاق ها اغلب گل و گیاه و به شکل ترنج و اسلیمی است.

 

فضای داخلی ساختمان ارگ

 ارگ از نوع سازه های  سه ایوانه میباشد  که ضلع ورودی آن برای کارهای خدماتی استفاده میشده . در زمان  قاجاریه، ارگ به دارالحکومه تبدیل شد و مکانی برای استقرار یافتن بزرگان  و حاکمان فارس گردید و تا اوایل سلطنت پهلوی نیز به همین شکل بود. در زمان استانداری شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما به دستور وی کاشی کاری های ارگ مرمت گردید

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما