ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دنیا آمدن  360 جوجه لاک پشت در منطقه ساحلی حفاظت شده کیش

 

لاک پشت دریایی کیش

 

با عملیاتی شدن طرح حفاظت و کنترل لاک پشتهای دریایی کیش نرخ مرگ و میر جوجه لاک پشت ها صفر گردید . سازمان منطقه آزاد کیش اضافه نمود ، با اتمام  فصل تخمگذاری لاک پشت های پوزه عقابی و در نظر گرفتن میانگین دوره 60 روزه انکوباسیون تخم ها ,  تولد نوزادان  از خرداد ماه آغاز میگردد .

همچنین سال جاری نیز نخستین جوجه لاک پشتها 9 خرداد ماه از لانه خارچ شدند . این لانه اواسط  فروردین ماه سال جاری  در سایت حفاظت شده ایجاد شده بود. اولین نوزادان به دنیا آمده، پس از بیومتری در آب های نیلگون خلیج فارس آزاد گردیدند .

در حال حاضر  تعداد سیصد و شصت قطعه نوزاد لاک پشت دریایی در منطقه حفاظت و کنترل لاک پشت های دریایی متولد گردیدند . با توجه به تخمین کاشناسان محیط زیست به دنیا آمدن نوزادان لاک پشت های دریایی تا حدود 30 روز دیگر ادامه دارد . پروژه حفاظت و کنترل پشتهای دریایی کیش از سال هشتاد و پنج در مهم ترین زیستگاه ساحلی لاک پشتهای دریایی که در جنوب جزیزه واقع گردیده  به طور مداوم پیگیری میگردد.

با مستقر شدن 24 ساعته محیط بانان در سایت حفاظت شده در فصل تخم گذاری ، تمیز نگه داشتن زیستگاه از زباله و زائدات ، به منظور بر قراری امنیت و کنترل بیشتر سایت ، تاریکی جاده جهان در فصل باز شدن لانه ها، جهت جلوگیری از جدایی نوزادان ، کنترل لاک پشتهای مادر و نوزادان ، آشنایی بازدید کنندگان ، اهالی کیش و گردشگران با این لاک پشت در مواجه با خطر انقراض به منظور اهداف حفاظتی و گردشگری از مهمترین فعالیتها در سایت حفاظت شده در منطقه کیش می باشد.

موضوع قابل توجه این است که این گامهای ارزشمند در صد انقراض لاک پشتها را از زمان به دنیا آمدن  تا رسیدن به دریا را به صفر رسانده است.  لازم به ذکر است که  بگوییم لاک پشتها برای تخم گذاری به همان ساحلی که در آن به دنیا آمدن بر می گردند.

پیش بینی می شود در چند سال آتی تعداد لاک پشتهای مادری که برای تخمگذاری آب های نیلگون کیش را انتخاب می کنند افزوده شود . همان نوزادانی که از 11 سال قبل  و با آغاز طرح حفاظت و کنترل لاک پشتهای دریایی کیش به سلامت وارد آبهای نیلگون سواحلی کیش شدند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما