ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه بومیان و سبک زندگی در کیش

 

خانه بومیان و سبک زندگی در کیش

جزیره کیش با تمام جاذبه ها و تفریحات مدرن، هنوز هم اصالت پیشین خود را از دست نداده است. بلکه مسافران تور کیش در این جزیره می توانند وارد محله های قدیمی این جزیره شده و از دیدن آنها لذت ببرند. یکی از قدیمی ترین محله های کیش، محله سفین است که یک خانه قدیمی آن تبدیل به موزه شده است. این موزه از طرف شورای بین المللی موزه ها چندین بار به عنوان موزه برتر شناخته شده است. گردشگران تور کیش این خانه را خانه بومیان نامیده اند. این خانه قدیمی که در واقع موزه ای از اصالت و فرهنگ مردمان کیش محسوب می شود، آداب و رسوم، فرهنگ، شیوه زندگی و اصالت ساکنان کیش را به تصویر می کشد.

خانه بومیان و سبک زندگی در کیش

جزیره کیش در گذشته شامل محله های مختلفی از جمله ماشه، سجم، دیهو، سفین، باغو و الحله بود. در حال حاضر بومیان کیش تنها در چند محله ساکن هستند. سفین یکی از قدیمی ترین و پرجمعیت ترین محله ها است که امروزه به یکی از مقاصد مهم گردشگران تور ارزان کیش تبدیل شده است. در این محله خانه ای قدیمی و کاهگلی وجود دارد که در میان ساختمان های نوساز محل خودنمایی می کند. این خانه قدیمی نزدیک به دویست سال قبل و در زمینی به وسعت یک هزار و 200 متر مربع بنا شده است. خانه ای که از پانزده اتاق تشکیل شده که هریک روایت جداگانه ای از زندگی مردمان کیش دارند. صاحب این خانه مرحوم "حاج عبدالله بن شاهین"، که هم تاجر مروارید بود و هم و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی. حاج عبدالله در نجاری و گلافی یا لنج سازی هم مهارت ویژه‌ای داشت. خانه قدیمی در محله سفین ارثیه او از سه نسل قبلی اش بوده است.

خانه بومیان و سبک زندگی در کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش دارای دو حیاط اصلی به نام های اندرونی و بیرونی است که به حیاط بیرونی، حیاط مجلسی هم می گویند. حیاط بیرونی شامل اتاق های تابستانه، تخت بزرگ و انبار نگهداری از ادوات صید است. حیاط اندرونی هم یک مطبخ، اتاق تابستانه، مکتب خانه، اتاق میهمانی زنان، حجله و یک تخت خواب تابستانی دارد. هر اتاق دارای یک حمام مجزا است. یکی از اتاق ها با رنگ و پولک تزئین شده که به آن حجله گفته می شود. عروس و داماد در دو هفته ابتدایی زندگی شان در این اتاق اقامت داشتند.  

خانه بومیان و سبک زندگی در کیش

این خانه قدیمی و زیبا، در میان مردم محلی کیش دارای احترام فراوانی است چرا که بسیاری از بومیان در قسمت مکتب خانه این موزه قرآن خواندن را آموخته اند. هنوز هم رحل های قرآن داخل مکتب خانه این موزه در حیاط اندرونی دیده می شوند. همسر صاحب خانه، معلم مکتب بود و کلاس های درس او تا 70 سال قبل برپا می شدند.

برای بازدید از این خانه قدیمی می توانید تور لحظه آخری کیش را رزرو نمایید و یا بلیط سفر به کیش را از سامانه خرید آنلاین بلیط خریداری کنید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما