ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جزیره کیش را الکترونیکی کنیم

 

جزیره کیش را الکترونیکی کنیم

پژوهشگران بر این معتقدند جزیره کیش با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی و جاذبه های گردشگری و تنوع طبیعی که دارد می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری ایران و حتی جهان مبدل شود. اکنون جزیره کیش برای توسعه صنعت گردشگری نیازمند گردشگری الکترونیکی است.

منطقه آزاد کیش از مهم‌ترین مناطقی به شمار می رود که از نظر جذب گردشگر از ظرفیت بالای برخوردار است که منطقه آزاد کیش را مروارید خلیج فارس معرفی کرده اند، پژوهشگران توصیه می کنند استفاده بیشتر از فناوری قطعا برای توسعه صنعت گردشگری در این جزیره مثمر ثمر خواهد بود.

نیازهایی جهت روابط تجاری و سیاسی برای جذب گردشگری و توسعه این دو در جزیره کیش احساس می شود که از مهم‌ترین این نیازها می توان به گردشگری به ‌وسیله ابزارهای نوین ارتباطی اشاره کرد که این امر مورد توجه بخش خصوصی نیز است. تبلیغات الکترونیک در این حوزه قطعا مورد توجه سازمان‌ها و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران برای جذب بیشتر گردشگر خواهد بود و در پی آن رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

متخصصان و پژوهشگران کشور عقیده دارند جزیره کیش با توجه به دارا بودن ظرفیت بسیار بالا، نتوانسته است سرمایه‌گذاری صحیحی برای توسعه زیرساخت‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و بهره ‌برداری از ابزارهای فناوری اطلاعات با هدف جذب بیشتر گردشگر داشته باشد. اگر چالش‌های موجود در زمینه فناوری اطلاعات رفع گردد در زمینه ی ایجاد مشاغل جدید در بخش‌های مختلف اقتصادی و با افزایش دستمزد و درآمد همراه خواهد که بر ساختار اجتماعی کیش نیز اثر خواهد گذاشت. جزیره زیبای کیش از مناطق توانمند کشور محسوب می شود که دارای پتانسیل های فوق العاده ی اکوتوریستی، ژئوتوریستی و تاریخی است.

در راستای پژوهشی که صورت گرفته مسائل مربوط به گردشگری که فناوری اطلاعات در آن وارد شده انجام شده و ابعاد و اثرات مختلف گردشگری الکترونیک را مورد بررسی قرار می دهد و مرز آن را با گردشگری سنتی که در گذشته بیشتر رایج بوده، تعیین می‌کند.

این پژوهش کاربردی که توسط پژوهشگران دانشگاه تهران صورت گرفته حدود 382 نفر از گردشگران داخلی جزیره کیش همکاری کردند و با استفاده از پرسشنامه که محققان طراحی کرده اند به سؤالات محققان پاسخ داده‌اند.

نتایجی که از این پژوهش به ‌دست ‌آمده نشان دهنده تأثیر گذاری فناوری اطلاعات، به‌واسطه ایجاد محیط اطلاعاتی برای هریک از مؤسسات گردشگری و ایجاد ساختار اطلاعاتی متمرکز، در سیستم گردشگری جزیره کیش است. بخش‌های مختلف این صنعت در این محیط اطلاعاتی، قطعا به شناسایی فرصت‌های تجاری در بازار پرداخت همچنین توسعه همکاری با تهیه‌کننده‌ها و واسطه‌ها، مؤسسات غیررسمی را به‌منظور توسعه و ارائه خدمات گردشگری کمک خواهد کرد.

به گفته ی آیدا برادران نیا، محقق برنامه‌ریزی گردشگری و همکارانش از پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران:

 «فناوری اطلاعات، با ارائه ابزار و امکانات تاثر گذار برای گردشگران من جمله گردشگران جزیره کیش، جهت شناسایی و خریداری خدمات بسیار حائز اهمیت بوده و موجب توسعه و ارتقای صنعت گردشگری در جزیره کیش خواهد شد.

محققان معتقدند: از زیرساخت‌های اساسی که به گردشگری الکترونیکی وجهه مناسب و استانداردی خواهد داد، آماده‌سازی ابزارها، المان‌ها و امکانات شهری براساس الگوهای گردشگری الکترونیکی می باشد و جهت نیل به این مهم مستلزم چنین الگویی، جهت تدوین یک سند استاندارد برای جزیره الکترونیکی هستیم تا تمامی نیازسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین خواسته‌های گردشگران صورت گیرد.

برادران نیا و همکارانش در تبیین چنین الگویی افزودند: گردشگران می بایست از بدو ورود به فرودگاه در ایستگاه‌های تاکسی یا مینی‌بوس، هتل‌ها و مراکز تفریحی و رستوران‌ها از فناوری‌ها و امکانات لازم جهت دستیابی به سرویس‌ها و اطلاعات موردنظر بهره‌مند باشند. زمانی به این امر دست خواهیم یافت که شهر براساس قوانین و استانداردهایی تجهیز و تأمین ‌شده باشد. فرایندهای برنامه‌ریزی‌شده در گردشگری، از طریق پتانسیل آی‌تی به پیشرفت گردشگری الکترونیک منجر خواهند شد.

این پژوهشگران افزودند: «ایران و جزیره کیش در زمینه رزرو اینترنتی هنوز کشوری جوان به شمار می رود و تا رسیدن به سطحی که انتظارش را داریم، راه درازی پیش رو است. ورود فناوری جدید، نیازهای جدیدی را در پردازش و تبادل داده‌ها، نحوه ابزارها و زیرساخت‌های مناسب و اجرای آن و ارائه این‌گونه خدمات نوین گردشگری را می طلبد. همچنین علاقه‌ ی مدیران به دانستن اینکه چه عواملی سبب افزایش استفاده از خدماتی از قبیل رزرو اینترنتی توسط گردشگران تور کیش می‌شود، قابل ‌توجیه است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما