ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پرسش: جاذبه های گردشگری کیش,قنات کیش

صادق توکلی صدر

تاریخ طرح پرسش: 96/05/07

 

پرسش: سلام و عرض ادب خدمت شما، در مورد جاذبه های گردشگری جزیره کیش نظیر قنات کیش ممنون میشم مرا راهنمایی کنید؟

پاسخ: با سلام، مجموعه قنات با تغییر کاربری به یک شهر زیر‌زمینی شگفت‌انگیز بدل شده که بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و اکنون کاریز کیش خوانده می‌شود.

قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می‌کرده است. قنات کیش در مقایسه با سایر قنات های ایران از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه‌ها قابل مقایسه نیست، اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره‌، در زمان خود از پیشرفته ترین قنات ها بوده است. شهر کاریز در عمق شانزده متری زیر زمین قرار دارد.

دو ویژگی شگفت انگیز کاریز : اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی است که سقف مملو از صدفها و مرجانهای طبیعی است.

سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن آکنده از سنگواره، صدف و مرجان هایی است که با نظر کارشناسی دویست و هفتاد تا پانصد و هفتاد میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی و دارای شناسنامه رسمی است.

شایان ذکر است که خاک های برداشتی از شهر زیر زمینی کاریز از خواص درمانی بالای دارد و در گل درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این امر با خدمات مختلفی نظیر تاسیس مراکز اقامتی، تجاری و تفریحی در زمینی به مساحت 60000 متر مربع در بخشی از زمین کاریز ساخته شده است. زمین سطحی کاریز به پارک وسیعی تبدیل خواهد شد که متشکل از دو تپه مرتفع با چشم اندازی بی نظیر خواهد بود و این تپه ها از خاک های برداشت شده زیر زمین ساخته می شوند.

در تور کیش برای بازدید از صدف ها و مرجان ها دو راه وجود داشته، یکی بازدید از موزه های طبیعی و دیگری غواصی در آبهای آزاد و در حال حاضر فصلی نو و استثنایی در پیش روی افرادی که علاقمند به طبیعت هستند آغاز شده تا بدون واسطه بتوانند از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید نمایند.

کاریز واژه فارسی قنات است و در زمان قدیم برای هدایت آبهای زیر زمینی استفاده می شد. شهر زیر زمینی کاریز کیش با توجه به مزیت های منحصر بفرد آن نظیر مرجانی بودن جزیره، آب شیرین قنات، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی آکنده از فسیلهای با قدمت بسیار زیاد در فهرست مهمترین عمارت های جهانی قرار می گیرد.

 

 كاريز كيش

كاریز كيش 

 كاريز كيش

كاریز كيش

كاريز كيش

كاریز كيش 

كاريز كيش

كاریز كيش 

 كاريز كيش

كاریز كيش  

 كاريز كيش

كاریز كيش 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما