ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تخت فولاد اصفهان

تخت فولاد تنها یک قطعه زمین نیست بلکه قبرستانی است که آرامگاه تعداد زیادی از عالمان و بزرگان  مشهور در آن قرار دارد و این مکان جدا از فرهنگ و تمدن اصفهان نیست و نقطه به نقطه آن نشان دهنده  شکوه و بزرگی مردمانش است. علاوه بر آن، هنر اسلامی ایرانی در آرامستان تخت فولاد به خاطر بقا تاریخی وبه وجود آوردن دستاوردهای هنری هنرمندان مهم، ارزشمند بودن این مکان را نشان می دهد پس از گذشت سالیان درازکشف نشده باقی مانده است. 
دومین قبرستان مهم شیعیان تخت فولاد اصفهان است البته بعد از «وادی‌السلام»که در نجف‌اشرف واقع است، وازتخت فولاد نیز به عنوان «دری از درهای بهشت » یاد می‌کنند .
این سرزمین در جنوب شرقی اصفهان که مساحت آن تقریباٌ به75 هزار هکتار می رسد، واقع شده است این سرزمین  محل دفع بیش از 1000 نفر از بزرگان و 7000 شهید دفاع مقدس شهر گلستان است . تخت فولاد 2000 سال قدمت دارد و مقبره‌ای به نام یوشع‌النبی(ع) که از پیامبران بنی‌اسرائیل است خود در این مکان قرار دارد که قدمت این آرامگاه را گواهی می دهد .آثار خیلی قدیمی این مکان متعلق به دوران آل بویه در قرن 3  است. رشد بافت شهری، باعث شد تخت فولاد  دارای اهمیت زیادی شود البته در دوران صفوی و گورستان اصلی شهر نیز انتخاب شد بناهایی در آن ایجاد شد که دلیل همین موضوع است. باغات و کاخ هایی  هم در این مکان ساخته شدکه از جمله آن می توان  آینه‌خانه، عمارت‌های هفت‌دست ، باغ‌گلستان ، باغ سعادت‌آبادوقصر نمکدان را نام بردکه هم اکنون دیگر اثزی از آنها باقی نمانده است نام آنها بر خیابان‌هاگذاشته شده است.رشد و شکوفایی تخت فولاد در دوره صفویان به اوج خود رسیدکه دلیل این موضوع را می توان ساخت کاروانسراها و آب انبارها توسط افرادی بخشنده مانند رکن‌الملک دانست.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما