ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 برج قربان همدان


یکی از اثار تاریخی قرن هفتم و هشتم هجری برج قربان است. اين برج واقع در محل زندهاي شهر همدان بين خيابان طالقاني و چهارباغ شهيد مدني واقع است ومحل دفن شيخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همداني و گروهی از امراي سلجوقي كه به شکلی ساده و بي آلایش ساخته شده.
علت نامگذاري اين بنا به برج قربان این است که ، در جريان شورش افاغنه در اواخر دوره صفويه شخصی به نام قربان اين محل را سنگر گاه خود کرد و ضمن دفع شورشگران، ازساکنین این محل دفاع كرده و به همین خاطر مسجد و بقعه به نام او نام گرفته است.
در سال 1312 و در ضمن انجام تعميرات درزير برج، سردابي پيدا شده است كه كليه قبرهای اشاره شده در آنجا قرار گرفته اند. و در تاريخ 28 / 4 / 1354 در فهرست آثار ملی و تاریخی ايران به ثبت رسيده.
اين بنا از يك برج 12 ضلعي آجري با گنبد هرمي شكل 12 ترك آجري تشكيل شده . طول اضلاع 12گانه برج از بيرون بيشتر از 2 متربوده و از داخل كمي بيشتر از يك متر است.
جبهه خارجي بنا را طاق نماهايي با عمق 15 سانتيمتر و پهناي 123 سانتيمتر در هر ضلع تشكيل مي دهد كه هر يك به وسيله يك گوشواره از سطح خارجي جرزهاي 12گوشه به عقب نشسته و در جبهه درونی برج نيز طاق نماهايي به عمق 20 و عرض 90 سانتيمتر قرار دارد. هیچ گونه کتیبه و گچبری در این بنا وجود ندارد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما