ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قشم

جزیره  زیبای قشم که با وسعتى نزدیک به 1500 کیلومترمربع بزرگ ترین جزیره خلیج فارس از نظر وسعت میباشد  طبیعتی خارق العاده  ،  شگرف و زیبایی دارد . از همین روست که جزیره قشم را جزیره عجایب هفتگانه نام گزاری میکنند. یكی از این ویژگیها نوع سواحل صخره‌اى، ماسه‌اى و گلى آن است که چنین سواحلی  به ‌صورت  یک جا در کمتر جزیره‌اى پیدا میشود . 

جزیره زیبای قشم علاوه بر دارا بودن زیبایی های فراوان طبیعی دارای تمدنی قدیمی و کهن نیز میباشد .

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

كاخ بئیلربئیی استانبول

   كاخ  بئیلربئیی در سال 1861 به  فرمان  امپراطور عبدوالعزیز به جای یک كاخ چوبی ساخته شد. ساخت آن چهار سال طول کشید و پنج هزار  کارگر در ساخت آن همكاری  کردند ، معمار آن بالیان بود.در ناحيه  خارجی و دکوراسیون داخلی به همراه شیوه تزئینی غرب از موتیف های ترکی و شرق نیز استفاده شده و تلفيقی  از هنر شرق و غرب است.

  از آنجا که سلطان عبدوالعزیز به دریانوردی و دریا علاقه زیادی داشت در فضاي  پایینی كاخ از تابلوهای دریا و کشتی (دنیز و گئمی ) به فراوانی  استفاده شده است.

   این كاخ دو طبقه از بيست و شش  اتاق ، شش سالن و شش حمام تشکیل می شود و همه  اشیا مثل مبلمان های اتانتیک ، قالیها ، پرده ها و دیگر اشیا اوریجینال باقی مانده اند. از جاهایی که جلب دقت می کند تزئینات جبهه طرف بسفر ، باغچه های تمیز ، سالنی که وسطش حوضی هم است و پله های اسپایرال است. در حیاط پشتی یک حوض یزرگ ، تراسها و اسطبل اسبها که نمونه با ارزش و زیبایی از اسطبلها در آن دوره است.

   این كاخ تا سال 1970 به شكل  فعال بود و از آنجا که كاخ تابستانی بوده و تجهيزات و سازو كار  سردکنی نداشته در وسط سالن ملاقات حوض بزرگی بنا شده تا هم خنک کند و مانع  از شنیده شدن سخنان ملاقات هم باشد .

   در ناحيه ساحلی در دو كاخ کوچک که براي دیدن منظره بسفر بوده مهمانان  بزرگی مانند  همسر امپراطور ناپلئون سوم خانم ایوگئنیه در سال 1869 ، امپراطور اتریش فرانس جوزف ، شاه ایران ناصرالدین شاه ، کرال 3 نیکولاس روسیه  در سال  1936 ، امپراطور عبدوالمید دوم بعد از افتادن از تخت قدرت و رفتن به سلانیک زمانی که جنگ بالکان روی داد به این كاخ آورده شد و همینجا وفات کرد.

 

برگرفته از : http://istanbulmetropolitan.blogfa.com/cat-107.aspx

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 کلیسای آیاتریادای استانبول

 اگرچه استانبول به شهر هزار مسجد شهره است اما باید گفت صدها کلیسای تاریخی نیز در این شهر وجود دارد که برخی جاذبه های گردشگری نیز دارند . کلیسای آیاتریادای استانبول  از آن جمله است .

   کلیسای آیا تریادا در میدان تقسیم ( میدان تکسیم ) استانبول و نزدیک خیابان استقلال استانبول قرار گرفته است  . این کلیسا ی زیبا در سال 1800 ساخته شده است و به ارتودوکسهای یونانی استانبول تعلق دارد  . این کلیسای دیدنی  که هنوز هم دآن برنامه های مذهبی انجام میشود دارای معماری داخلی فوق العاده با آیکونها و طراحی های چذاب و دیدنی با فرسکوی رنگ میباشد  .  این کلیسا دارای دو برج ساعت نیز می باشد . در قسمت خارج کلیسا نیز یک حیاط با درختان زیاد وفضای سبز زیبا  به چشم میخورد  . 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کلیسای پاماکاریستوس استانبول – مسجد فتحیه

 کلیسای پاماکریستوس یکی از شاخص ترین  کلیساهای دوره بیزانس در استانبول است ، این کلیسا یکی از نمونه های مشهور معماری دوره  پالاایلوگان در کنستانتینوپل استانبول بوده  و بعد از آیاصوفیه و موزه کلیسای کورا یا کاریه دارای بیشترین موزاییک بیزانتین است.

 این کلیسا داخل دیوارهای اسطنیول یا همان سورهای استانبول در ناحیه تاریخی گلدن هورن واقع شده است.در مورد تاریخ ساخت آن بسیاری عقیده دارند اثر در سال 1071-1078 ساخته شده اما بیزانتین شناس سوییسی ارنست ممبری اعتقاد دارد کلیسای پاماکاریستوس در قرن هشتم ساخته شده است.

 تا سال 1587 حتی بعد از فتح کنستانتینوپل استانبول که امروزه شهزستان فاتح یکی از 39 شهرستان استانبول است بصورت کلیسا بود تا اینکه در سال 1591 امپراطور سلطان مراد سوم بعد از فتح گرجستان و قفقاز  به افتخار این پیروزی اسم مسجد فتحیه را به این کلیسا داد و امروزه قسمت  به عنوان موزه فتحیه اسطنبول نام نهاد.در سال 1948 موسسه های مشهور بیزانس شناسی آمریکا و دومبارتن اویکس بعضی قسمتهای این موزه را مرمت کردند.

 

برگرفته از : http://istanbulmetropolitan.blogfa.com/cat-141.aspx

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

موزه پرا استانبول

علاوه بر  ایاصوفیه (چهارمین مکان پربازدید جهان) توپ قاپی بزرگترین موزه جهان اسلام ، کاریه مهمترین موزه جهان مسیحیت ، دولماباغچه شاهکار قصرها، موزه آرکئولوژی سومین موزه عنی جهان و ... ، استانبول  موزه های بسیار زیبای هنری و گالریهای فوق العاده با نمایش شاهکارهای جهانی هم دارد  که حتی دست کمی از موزه های بالا نیز ندارند . 

موزه پرا یک موزه هنری در منطقه بئی اغلو که شیک ترین مدطقه در قرون 17-18 بوده است که از سوی سونا و اینان کراچ در سال 2005 افتتاح شد .بنای زیبای موزه اثر معمار آشیلی مااوسینوس در سال 1893 میباشد که قبلا هتل بریستول نام داشت اما بعد از تصمیم به موزه شدن توسط معمار سینان غنیم تغییراتی در آن دادن شد.

 بنا 5 طبقه است که در 2 طبقه اول اشیای خود موزه از جمله کلکسیون" آنادولو آغیرلیک و اولچولری" و" چینی های کوتاهیا " و در بخش تابلوها کلکسیون اوریانتالیست که در آن بیش از 300 تابلوی نقاشی از نقاشان اروپا مابین قرون 17-19 که تاثیر گرفته از فرهنگ عثمانیان است نمایش داده میشود.

 همچنین تابلوی معروف عثمان حمدی بئی موسس موزه توپ قاپی با عنوان کاپلوم باغی (توسباغا گروهونون آنا آدی) نیز نمایش داده میشود.در بخشهای بعدی بدون استثنا همیشه آثار یک هنرمند مشهور به نمایش در می آید در سال 2006 کلکسیون جئن دوبوفت ، 2007 کلکسیون جی پی مرگان ، 2008 کلکسیون جان میرو و جوزف کودلکا و...از جمله آنهاست.

 موزه دارای بخش آرت شاپ است که کتابهای متنوعی در آن میتوانید بیابید از جمله کتابهایی در مورد آثار موجود در استانبول و کتابهای هنری ،کتابهایی برای کودکان، پوستر کارت پوستال و...

 

برگرفته از : http://istanbulmetropolitan.blogfa.com/cat-116.aspx