ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتقال 76 راس آهو به بیرون از محدوده فرودگاه کیش

 

انتقال 76 راس آهو به بیرون از محدوده فرودگاه کیش

 

هفتاد و شش راس آهو به بیرون از محدوده فنس کشی فرودگاه کیش هدایت شد.

به نقل از سازمان منطقه آزاد کیش، طرح انتقال آهوان محدوده فرودگاهی به بیرون از محوطه فنس کشی شده با هدف حفظ این موجودات ارزشمند و جلوگیری از مخاطرات پروازی اجرا شد.

طبق بیانات مدیرکل فرودگاه کیش در مرحله اول این طرح که اسفند ماه سال گذشته اجرا شد تعداد پنجاه راس و در مرحله دوم که روز یکشنبه برابر با بیست و سوم اردیبهشت اجرا شد نیز هفتاد و پنج راس از این آهوان از محدوده فرودگاه به بیرون هدایت شدند. 

عزت الله محمدی اضافه نمود: وجود این آهوان در فضای فرودگاه و حاشیه باند خطری جدی برای جان این حیوانات است و این آهوان قبل از نوسازی و ترمیم حصار فرودگاه جزیره کیش وارد محدوده شده بودند و پس از بازسازی و تکمیل فنس کشی، امکان ورود آهوان وجود ندارد. همچنین وی با توجه به هشت مورد برخورد آهو با هواپیما در سال گذشته اظهار داشت: برخورد حیوانات و پرندگان با هواپیما امری اجتناب ناپذیر است و این طرح در راستای کاهش حوادث و حفظ حیات آهوان اجرا می شود.

محمدی اظهار کرد: هنوز تعدادی آهو در محدوده فرودگاه وجود دارد که چهارشنبه این هفته با یک کار گروهی برای انتقال آنها به بیرون از فرودگاه تلاش خواهیم کرد. مریم محمدی در ادامه اضافه نمود: در اولین گله آهوها با تعداد سی راس در سال 63 از جزیره خارک به کیش هدایت شدند و از آن زمان تا به امروز طرح حفاظت از آهوان شامل وضع قوانین حفاظتی برای پیشگیری از شکار این گونه حیوانات ، تعیین جریمه برای شکارچیان متخلف و تعبیه آبشخورها و مکان های تغذیه متعدد برای این حیوانات در مناطق مختلف جزیره کیش اجرا شده است.

همچین افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده سال 89 تعداد آهوان جزیره مرجانی ششصد راس بوده که اکنون به هفتصد و پنجاه راس رسیده است.

قابل توجه است که این تعداد آهوها از گونه موسوم به گازلا است که در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست به عنوان گونه آسیب پذیر قرار دارد و علاوه بر جزیره کیش در مناطق مختلف کشور نیز اقدامات حفاظتی برای این گونه آهوان اجرا می شود.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما