ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارگ‌ تاریخی‌ گوگد اصفهان

 ارگ‌ ‌ گوگد از بناهای‌ بزرگ‌ ایران‌ است‌ وقدمت آن حدود چهار قرن‌ پیش‌ است سندی که برای 130 سال پیش است به این موضوع اشاره دارد که نیمی از بنای ارگ توسط فردی به نام علیخان برای پرداخت مهریه به همسر خود داده است و به همین دلیل ارگ علیخانی نام گرفت.

ارگ‌ گوگد  و به عنوان کاروانسرا و محل استراحت کاروان ها ،تجار،حاکمان و حتی برای مدتی گفته شده که محل استراحت آقا محمد خان قاجار قرار گرفته است و همچنین در جنگ ها به عنوان دژ نظامی و در بالای درب ورودی محلی برای شاه نشین وجود داشته است که امروزه به عنوان سوئیت ویژه استفاده می شودو حوضی در این مکان واقع است که در زمان جنگ درب آتش گرفته بوسیله تخلیه آب حوض خاموش میشده است.

سیستم امنیتی هم در آن زمان وجود داشت به این صورت که سوراخ‌هایی‌ روی‌ دیوارهای‌ بلند بود کبوترهایی‌ را در این‌ سوراخها قرار داده بودند که در هنگام شب ورود مهاجمان به وسیله قلاب و نردبان را با ایجاد سرو صدا اعلام می کردندواز طرفی‌ چاهی‌ در قسمت‌ جنوب‌ شرقی‌ ارگ‌ واقع است نشانه بارز روزهای است که با کم آبی مواجه بودند. دو درکوب‌ بر روی‌ در ورودی‌ ارگ قرار دارد که آن درکوبی که‌ بزرگتر است  را مردکوب‌ و دیگری که کوچکتر است  را زن‌ کوب‌ می‌نامیده‌اند. که‌ برعکس‌ بقیه‌ مناطق‌ ایران‌ زن‌کوب‌ در سمت‌ راست‌ قرار گرفته‌ است.

ساختمان‌ ارگ‌به این گونه ساخته شده است که بنا در اطراف‌ و فضای‌ باز در وسط قرار دارد، معماری‌ کاروانسرایی‌ در این بنا مشخص است با وجود طبقات‌ پائین‌ و بالا که‌ نشانگر رعایت‌ نظام‌ طبقاتی‌ در آن زمان بوده است و در طبقه پایین  در کنار هم استر و استربانان‌ و طبقه های‌ بالا بازرگانان‌ و افراد شاخص‌ سکنا می گزیدند. پس از تعمیر و بازسازی  امروزه نیز به عنوان مهمانسرا با امکانات‌ کامل مانند سوئیت‌های‌ زیبا با سرویس‌های‌ بهداشتی، رستوران، چایخانه‌ سنتی، فروشگاه‌ و نمایشگاه‌ صنایع‌ دستی، سالن‌های‌ مختلف‌ و مجموعه‌ای‌ از مکانهای‌ تاریخی‌ و تفریحی‌ مورد استفاده‌ قرار گرفته‌ و هر روز برای بازدید گردشگران ایرانی و خارجی آماده است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما