ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تپه نوشیجان همدان


تپه نوشیجان از آثار خشتی منحصر به فرد باقی مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران میباشد. بقایایی که به دوره ی عصر آهن 3 و سپس تمدن مادها برمی گردد. بنابراین تپه نوشیجان حدود 2800 سال عمر دارد. نوشیجان به معنی جایگاه نوش یا جایگاه انوش است و نوش یا انوش ظاهراً نام خانمی است که بر این منطقه حکومت می کرده. تپه ی نوشیجان در سال 1343 خورشیدی شناسایی شده. در سال های 1346 تا 1356 طی 6 فصل باستان شناسی توسط موسسه ی ایران شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات کاووش و مرمت در تپه انجام گرفته.

 

تپه نوشيجان همدان

تپه نوشيجان همدان


 

 

تپه نوشيجان همدان

تپه نوشيجان همدان


 

 

تپه نوشيجان همدان

تپه نوشيجان همدان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آرامگاه میر رضی الدین همدان
آرامگاه‌ سيد محمد رضي‌الدين‌ آرتيماني‌ بر فراز تپه‌اي‌ در روستاي ‌آرتيمان‌ از توابع‌ شهرستان‌ تويسركانواقع شده . نماي‌ آرامگاه‌ مير رضي‌الدين‌ آجري‌ میباشد. و دارای س دهنه طاق بلند میباشد. در پشت‌ اين‌ طاق‌ها، بنايي‌ با ورودي‌ طاقي‌ شكل‌ و سردر كاشي‌ كاري‌ شده‌ وجود دارد. پلان‌ بنا مربع ‌شكل‌ است‌ و در جبهه‌ خارجی‌ آن‌ نيز سه‌ اتاق‌ وجود دارد كه‌ در 4 ضلع‌ تكرار شده‌اند. مقبره‌ داراي‌4 در ورودي‌ در چهار ضلع‌ است‌ كه‌ همه‌ آنها طاقي‌ شكل‌اند و بر سر در آنها كاشي ‌كاريهاي‌ زيبايي‌ دیده میشود. در داخل‌ بنا سنگ‌ قبري‌ از سنگ‌ خارا قرار دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شیر سنگی همدان 


از یادگارهای تاریخ باستان در شهر همدان مجسمه شیر سنگی می باشد که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدانی مربعی شکل به همین نام قرار دارد. تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن قرار دارد تپه باستانی است چرا که تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف گردیده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود. این مجسمه و قرینه آن ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌ و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نام داداند. 
در سال ۳۱۹ ه.ق نیز که دیلمیان همدان را تصرف کردند دروازه شهر را به کلی خراب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از شیرهای سنگی را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و قرینه ان را نیز به طور کامل از بین برد. مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸ هجری شمسی روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی قرار داد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گنبد علویان همدان


گنبد علويان‌ در همدان‌ از لحاظ‌ هنر آجركاريو گچ‌بري‌ ‌ از آثار ارزشمند و كم‌نظير سده‌هاي‌ مياني‌ دوره‌ي‌ اسلامي‌قرن‌هاي‌ 6‌ و 7‌ به حساب می آید. و به‌صورت‌ 4ضلعي‌ در ابعاد 1228 در 12225 متر و ارتفاع‌ 1115 متر ساخته‌ شده‌ است‌ و 4 جرز ستون‌مانند به‌ ارتفاع‌ 995 متر و قطر حدودا دو 2 شبيه‌ برج‌ در 4طرف، آن‌را در ميان‌ گرفته است. هريك‌ از برج‌ها 5‌ تاق‌نماي‌ فرورفته‌ي‌ مثلثي‌ به‌ ارتفاع‌ 8 متر، عرض‌ 1‌ متر و عمق‌ نیم‌ متر دارد كه‌ از نظر مقطع، جرزها (برج‌ها) را به‌صورت‌ نيمي‌ از يك‌ ستاره‌ي‌ 8‌پر درآورده‌ است. 
در جبهه‌ي‌ شمالي‌ بنا تاق‌نمايي‌ جناقي‌ از نوع‌ 7‌ و 5 به‌ ارتفاع‌ 10 متر و عرض‌ حدود 555 متر ديده‌ مي‌شود و داخل‌ آن‌ قابي‌ مستطيل‌شكل‌ به‌ ارتفاع‌ 5560 به‌صورت‌ برجسته‌ قرار گرفته‌ و ورودي‌ بنا با تاقي‌ جناقي‌به‌ عرض‌ 1160 و ارتفاع‌ 3340 درون‌ آن‌ تعبيه‌ شده‌. ‌بر فراز ورودي‌ و درون‌ كادر مستطيل‌شكل‌ يادشده‌ گچ‌بري‌هاي‌ برجسته‌ي‌ لانه‌زنبوري‌ شامل‌ گل‌ و بوته‌هاي‌ درهم‌ پيچيده‌ به‌شكل‌ زيبايي‌ خودنمايي‌ مي‌كنند. بر حاشيه‌ي‌ بیرونی‌ كادر كتيبه‌اي‌ گچ‌بري‌ شده‌ شامل‌ آياتي‌ از قرآن‌ مجيد به‌ خط‌ كوفي‌ مشاهده‌ مي‌شود. پيشاني‌ تاق‌نما را نيز گچ‌بري‌ مثلثي‌ و ستاره‌اي‌شكلي‌ به‌صورت‌ بديع‌ تزيين‌ شده. بين‌ تاق‌نما و برج‌هاي‌ اطراف‌ را نيز دو سطح‌ مستطيل‌شكل‌ هم‌ارتفاع‌ با كل‌ بنا و به‌ عرض‌ 80 سانتي‌متر، پوشيده‌ از تزيينات‌ گچ‌بري‌ و نيز دو سطح‌ نيم‌دايره‌ كه‌ با آجرهاي‌ راسته‌ و خفه‌ تزيين‌ شده‌اند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 برج قربان همدان


یکی از اثار تاریخی قرن هفتم و هشتم هجری برج قربان است. اين برج واقع در محل زندهاي شهر همدان بين خيابان طالقاني و چهارباغ شهيد مدني واقع است ومحل دفن شيخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همداني و گروهی از امراي سلجوقي كه به شکلی ساده و بي آلایش ساخته شده.
علت نامگذاري اين بنا به برج قربان این است که ، در جريان شورش افاغنه در اواخر دوره صفويه شخصی به نام قربان اين محل را سنگر گاه خود کرد و ضمن دفع شورشگران، ازساکنین این محل دفاع كرده و به همین خاطر مسجد و بقعه به نام او نام گرفته است.
در سال 1312 و در ضمن انجام تعميرات درزير برج، سردابي پيدا شده است كه كليه قبرهای اشاره شده در آنجا قرار گرفته اند. و در تاريخ 28 / 4 / 1354 در فهرست آثار ملی و تاریخی ايران به ثبت رسيده.
اين بنا از يك برج 12 ضلعي آجري با گنبد هرمي شكل 12 ترك آجري تشكيل شده . طول اضلاع 12گانه برج از بيرون بيشتر از 2 متربوده و از داخل كمي بيشتر از يك متر است.
جبهه خارجي بنا را طاق نماهايي با عمق 15 سانتيمتر و پهناي 123 سانتيمتر در هر ضلع تشكيل مي دهد كه هر يك به وسيله يك گوشواره از سطح خارجي جرزهاي 12گوشه به عقب نشسته و در جبهه درونی برج نيز طاق نماهايي به عمق 20 و عرض 90 سانتيمتر قرار دارد. هیچ گونه کتیبه و گچبری در این بنا وجود ندارد.