ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آبشار نیاسر اصفهان

 آبشار نیاسر از مهمترین مکان های تاریخی  شهر نیاسر و کشور ایران است و از آبشار، مسیر پله ها از پای آبشار تا پای کوشک ، سنگها و بستر آبشار ، درختان و گیاهان موجود در پیرامون آن به وجود آورده است .

یکی از ورودیهای غاردر کنار آبشار واقع شده است و ارتفاع آن از پای آبشار تا آنجایی که آب به پایین می ریزد 25 متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک 53 متر است .

 13 آسیاب در مسیرآب قرار دارد که سه آسیاب در مجاورت  آبشاراست و  آسیب دیده است، یکی از این  آسیابها که هنوز نیز فعال است و در پای آبشار موجود است و دیگر آسیبها آسیب زیادی دیده اند.

 از چشمه تالار ( اسکندریه ) که در کنار چارتاقی است  آبشار نیاسر سرچشمه می گیردودو سوم آب چشمه به سمت آبشار و بعدبه دشتهای نیاسر و یک سوم آن به محله نو می رسد به بعضی از مزرعه های اطراف از جمله مزرعه سیف آباد ،خاتون،یرقون و دولت آباد آب روان شده از آبشارمی رسد . در گذشته  که آب زیادتر بوده به سمت مزرعه سورآباد هم می رسیده ولی به دلیل کاسته شدن آب چشمه رسیدن آب به این مزرعه متوقف شده است. 

مسیر آب در قدیم همان طوری  که ازباقیمانده ی خزه های قدیمی و آبراهه های موجود و گفته های مردم محل روشن می شودعوض شده است .مقدار  آبی که از آبشاربه سمت پایین می ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را در بر می گیرد .بافت بسیار با شکوه و زیبایی که استالاکتیت و استالاکمیت  ها را می توان از بین آنها نام برد و دربین بدنه آبشار وپدیده های انحلال سنگ آهک توسط جریانهای زیرزمینی که از دلایل آن می توان به شمار آورد با گذشت سالیان دراز تشکیل شده است وهمچنین می توان برای جذب گردشگر از آنها بهره برد .

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما