برج آزادی تهران

برج آزادی نماد قديمي شهرتهران است و قسمتی ازبنای فرهنگی آزادی می باشد اگر چه اكنون برج ميلاد به عنوان نماد تهران بيشتر به چشم ميخورد ولي برج آزاديمچنان جايگاه خاص خود را دارد . برج آزادي درمیدان آزادی تهران درمنطقه ای به وسعت پنجکتارقراربنا شده

برج آزادی در ایران، نمونه‌ای از نماد و نشانه‌های شهری است که معماری شاخص آن، تلفیق طاق‌های معماری پیش از اسلام به خصوص دورهخامنشیان و ساسانیان و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی زیبا به لحاظ معماری است. در این طرح، معمار حتی به جزييات ريز اجرای بنا و چگونگي چیدمان سنگ‌های نما دقت فراواني به خرج داده  تا در انتها  جزء جزء اجزا يك تشكل زيبا را ابجاد كنند .

 مساحت زیر بنای این میدان، حدود ۷۸ اهزار مترمربع است و بنای آن به صورت درواز‌های به ارتفاع حدود ۴۵ متر ساخته شده است که پنج متر آن داخل زمین فرو رفته است. طاق آن از زمین، ۲۳ متر فاصله دارد و دارایشت بخش مجزا است. عرض پایه این بنا ۶۶ متر است وساختن آن ۳۰ ماه زمان برده است‌. در محوطه میدا‌ن، ۶۵۰۰۰ مترمربع، به صورتی زیبا باغچه بندی و گل کاری شده است. در ساختمان آن ۲۵۰۰۰ قطعه سنگ به کار رفته و ۹۰۰ تن آهن مصرف شد‌ه است. مجموعه فراهنگی آزادی، متشکل از چند بخش در طبقه تحتانی برج آزادی قرار دارد و شامل موز‌ه، کتا‌بخانه، واحد سمعی و بصر‌ی، سالن نمایشگا‌ه، سالن اجتماعات ،سالن برگزاری کنسرت و کنفرانس است. مجموعه فراهنگی با ۵۰۰۰ مترمربع در بر گیرنده برج اصلی نیز است. کتا‌بخانه مجموعه، با مساحتی حدود ۲۷۱۵ مترمربع و بیش از ۵۰۰۰۰ جلد کتا‌ب، بسیار مجهز است و کتا‌بخانه محققان و مؤلفان نیز، با مساحت ۲۴۳ مترمربع، مکانی است که از طریق ۳۰ دستگاه کامپیوتر به شبکه های اطلاع رسانی داخلی و خارجی متصل است. یکی از ویژگی های موزه این بنا وجود تکه سنگی از کره ماه است که ریچارد نیکسو ‌ن، رئیس جمهور سابق امریکا، در سفر به ایران به این موزه ااهدا کرده است.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما