چاپ
دسته: تازه های کیش
بازدید: 71
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاریز کیش چه جذابیتی دارد؟

 

کاریز کیش چه جذابیتی دارد؟

جزیره کیش فقط محدود به سواحل، مراکز خرید و غواصی نیست، در جزیره جایی وجود دارد که به نام شهر زیرزمینی کاریز کیش معروف است. این کاریز یکی از بناهای تاریخی جزیره کیش به شمار می رود. زمانی حیات مردم به وجود این کاریز بستگی داشته چراکه آب شرب ساکنین جزیره را فراهم می کرده است و امروزه شهر زیر زمینی کاریز به مکانی برای تفریح گردشگران و مسافران تبدیل شده است.

شهر زیر زمینی کاریز در بلوار میرمهنا، بین میدان المپیک و میدان فارور واقع شده است.. طول قنات کیش 14 کیلومتر می باشد و عمقش 14 متر است. نمونه این کاریز را در هیچ کجای کشور نمی توانید ببینید.

دو رشته کاریز، یکی از سفین و دیگری از روستای باغو بهم وصل می شوند و در اینجا به سه رشته قنات تبدیل می شوند. چاه‌های زیادی در طول مسیر وجود دارد که در زمان های گذشته مردم برای کشاورزی و تهیه آب آشامیدنی از آن برداشت می‌کردند. گفته می شود این کاریز محل تامین آب کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز بوده است.

کاریز کیش به شهر زیرزمینی معروف است. البته اینجا یک شهر تاریخی نیست. بلکه شبکه‌‌ای از قنات‌هاست که در حدود 2500 سال قدمت دارند. چند سالی است که این قنات تاریخی به مجموعه‌ای تفریحی تبدیل شده است که دیدنی‌های جذاب و شگفت انگیزی درون آن دیده می شود که مسافران و گردشگران تور کیش لحظه آخری محو جذابیت قنات خواهند شد.

سرتان را بلند کنیم تا سقف قنات را ببینید. سقف کاریز مملو از فسیل صدف و مرجان که قدمت 500 میلیون ساله دارند، دیده می شود. در دالان‌های خنک کاریز قدم بزنید و به این فکر کنید در زمانی که نه تکنولوژی بوده و نه پیشرفتی چگونه این کاریز با این ویژگیهای منحصربفرد ساخته شده است.

بعد از گشت‌وگذار در کاریز به موزه خلیج‌فارس می رسید که در آن فسیل‌های مختلفی را خواهید دید که عمر و مشخصات آنها نوشته شده است. در این موزه همچنین می توانید اطلاعاتی در رابطه با خلیج‌فارس و جزیره‌ کیش کسب کنید.

به بازارچه صنایع دستی سر بزنید و اگر قصد خرید سوغاتی برای عزیزانتان را دارید می توانید از این قسمت تهیه نمایید. در این بازارچه می‌توانید در صورت تمایل با حنا روی دست و پایمان نقش و نگار بزنید و بعد ساعت ها گشت و گذار در کاریز می توانید برای رفع خستگی و یا گرسنگی به رستوران و کافه شهر زیر زمینی بروید و غذاهای متنوع و لذیذ را همراه با گوش سپردن به موسیقی زنده صرف کنند.

شهر زیرزمینی کاریز همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10 شب برای بازدید گردشگران و مسافران تور کیش پاییز 98 باز می باشد.

جاذبه‌های نزدیک شهر زیرزمینی کاریز

اسکله تفریحی کیش

اسکله تفیحی کیش تا شهر زیرزمینی کاریز حدود 10 دقیقه فاصله دارد. در اسکله می توانید بلیط تفریحات هیجان انگیز کیش را خریداری کنید که از جمله می توان به جت اسکی، قایق‌سواری، غواضی، ماهیگیری و قایق‌های کف‌شیشه‌ای اشاره نمود و یا می‌توانید در مسیر اسکله پیاده‌روی کنید و از تماشا غروب آفتاب لذت ببرید. اسکله تفریحی کیش در خیابان سنایی و بلوار دریا واقع شده است.

پارک ساحلی میرمهنا

از پارک ساحلی میرمهنا می توانید خود را به اسکله میرمهنا برسانید. اینجا بهترین گزینه برای پیک‌نیک، قدم زدن و یا تماشای شنای لاک‌پشت‌های آزاد است. پارک میرمهنا در فاصله 7 دقیقه‌ای کاریز واقع شده است.

دلفیناریوم کیش

بی شک پارک دلفین های کیش برای کودکان بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود. در این مجموعه می توانید حرکات جالب دلفین ها را تماشا کنید و یا به باغ پرندگان رفته و گونه های نادر و جذاب را ببینید. پارک دلفیناریوم کیش در فاصله ی 20 دقیقه ای به صورت سواره از کاریز کیش قرار گرفته است.

خانه مردم‌شناسی بومیان کیش

از دیگر مکان های نزدیک به شهر زیرزمینی کاریز، خانه مردم‌شناسی بومیان کیش است که عمر خانه ها به 200 سال نیز می رسد. در این مکان می توانید نظاره گر معماری سنتی کیش باشید و یا به مجموع صنایع دستی بومی بروید. مالک این خانه تاجر مروارید بوده و لنج‌ بادبانی بزرگی داشته است. مساحت این خانه نیز به 1200 متر می رسد که دارای 2 حیاط و 15 اتاق می باشد. خانه مردم شناسی بومیان در محله سفین واقع شده و جزو قدیمی‌ترین محله‌های جزیره‌ به شمار می رفته است. خانه مردم‌شناسی بومیان کیش در فاصله ی 10 دقیقه ای از شهر زیرزمینی می باشد.

کجا اقامت کنیم؟

گزینه‌های متنوع و جالبی برای اقامت در هتل‌ های کیش وجود دارد. از هتل های 2 ستاره ارزان گرفته تا هتل لوکس بسته به سلیقه و بودجه می توانید هتل مناسب تان را انتخاب کنید.